Pokol Béla és Balsai István esetében egyaránt kifogásolta Schiffer András, hogy parlamenti képviselők voltak, illetve utóbbi még most is tagja az Országgyűlésnek.
Az LMP különböző okokból, de egyaránt elfogadhatatlannak tartja, hogy a Fidesz Pokol Bélát és Balsai Istvánt jelöli alkotmánybírónak - mondta kedden a parlamentben újságíróknak Schiffer András.
A frakcióvezető Pokol Béla esetében hangsúlyozta, hogy korábban, parlamenti képviselőként illetve jogtudósként tett állásfoglalásai is megkérdőjelezték az Alkotmánybíróság jogfejlesztő tevékenységét illetve a testület létjogosultságát. Hozzátette, hogy a jelöltnek "finoman szólva is kevés" gyakorlati jogi tapasztalata van.
Pokol Béla és Balsai István esetében egyaránt kifogásolta, hogy parlamenti képviselők voltak, illetve utóbbi még most is tagja az Országgyűlésnek. Ehhez kapcsolódóan a fideszes Balsai István jelölését a "nyílt narancsuralmi zsákmányszerzés" jeleként értékelte. Megjegyezte, hogy korábban azt sem tartotta elfogadhatónak, amikor az MSZP "az alkotmánybíróként azóta kitűnően működő" Bihari Mihályt jelölte.
Hangsúlyozta, hogy elismeri Balsai István kvalitásait, de amiatt is aggályosnak tartja az jelölését, mert korábban a politikus jegyzett több "az alkotmányossági határokat durván feszegető törvényjavaslatot". Megjegyezte, hogy ha Balsai István bekerül az Alkotmánybíróság tagjai közé, akkor a testület az ő részvételével fogja tárgyalni az általa beterjesztett semmisségi törvényjavaslatot.
Az LMP korábbi alkotmánykoncepciójában valóban szerepelt az Alkotmánybíróság bővítése, de a párt ezt a koncepció részeként állította. Az alkotmányos szerkezet egyes elemeiről viszont a "környezetből kiszakítva teljesen felesleges beszélni - mondta újságírói kérdésre válaszolva. A frakcióvezető szerint az új alaptörvény "díszletté degradálta" az Alkotmánybíróságot, ezért mindegy, hogy az hány főből áll.