2011. május. 18. 13:38 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 18. 18:42 Itthon

Orbán bízik a magyar gazdaság sikertörténetében

Kifejezetten biztatóak a foglalkoztatásról szerdán közölt magyarországi adatok - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Brüsszelben, az úgynevezett európai üzleti csúcstalálkozó színhelyén a sajtónak nyilatkozva. Ma 18-20 ezerrel dolgoznak többen, mint egy évvel ezelőtt - emelte ki.

"Jól látszik, hogy a foglalkoztatás azokban a szektorokban indult meg, amelyekben még nagy a tartalék. Jó reményünk van arra, hogy a magyar gazdaság fél év múlva sikertörténet lesz az egész Európai Unió számára" - fogalmazott Orbán Viktor.

A kormányfő rámutatott,: ez az EU-nak is fontos, mert Közép-Európa térsége a leggyorsabban fejlődni képes és a legnagyobb növekedési potenciált magában rejtő része. A mostani félévben zajló magyar uniós elnöki tevékenységre és az azt méltató brüsszeli nyilatkozatokra utalva Orbán Viktor jelezte: azért is jelentős a magyar gazdaság javuló teljesítménye, mert egy ország nem lehet sikeres a gazdasági kormányzás ügyében Brüsszelben, miközben kudarcot vall otthon.

A miniszterelnök az üzleti csúcstalálkozón - annak fő meghívottjaként - elsősorban uniós gazdasági témákról beszélt. Egyebek között kifejtette, hogy az unió nagy lépést tett előre a gazdaságirányítás, az úgynevezett gazdasági kormányzás területén Magyarország soros elnöksége alatt, ebből a szempontból az EU jelenleg jobb helyzetben van, mint öt hónappal ezelőtt. Az elnökség végére pedig várhatóan a szükséges szabályozási keret is rendelkezésre fog állni.

A kormányfő azt is elmondta: az európai uniós gazdasági koordináció fokozása jelenti a legjobb választ a nemzetközi gazdasági válság teremtette kihívásokra. Egyetértett azzal, hogy sok országban az volt az első reakció, hogy minél hatékonyabban, akár korlátok állításával is meg kell védeni a nemzetgazdaságot, de úgy ítélte meg, ma már a protekcionizmus veszélye kisebb, mint a válság kezdetét követő időszakban volt. A kormányfő arról is beszélt, hogy a közép-európai országok előtt álló egyik legnagyobb kihívás a gazdaság kettős szerkezete, és ennek kezeléséhez kulcsfontosságú a kis- és középvállalkozások segítése.

Orbán Viktor hangoztatta, hogy az unió - egyebek között a nemzetközi gazdasági válság hatásai miatt - továbbra is súlyos kihívásokkal néz szembe. Ezekre a legjobb válasz megítélése szerint a gazdasági koordináció fokozása. Orbán ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a közép-európai térségben kedvezőbb helyzetet teremt a javuló német gazdasági növekedés. Hozzátette: az EU nem minden térsége élvezheti egyformán ennek előnyeit.

José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke egyebek között arra hívta fel a figyelmet, hogy a szabálycsomag a makrogazdasági egyensúlytalanságokat igyekszik kezelni. Úgy vélte: a gazdasági kormányzási reform növelni fogja az unió versenyképességét.

Orbán Viktor a találkozó utáni rögtönzött sajtótájékoztatóján elmondta, hogy brüsszeli programjának keretében külön találkozik Barrosóval.

Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. május. 02. 13:30

A klímaváltozás buszán ülünk, féktávolságon belül van a fal, mindenki előtt van gáz- és fékpedál – ön épp melyiket nyomja?

A címben kissé átdolgozva idézett metaforát Zlinszky János biológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára hozta egy minapi beszélgetésen, amin Gelencsér András kémikussal és Ürge-Vorsatz Diána fizikussal beszélte át a klímaválság helyzetét. Szó esett a polikrízisről, a fogyasztás szent tehenéről, a zöld diktátorokról és a nemnövekedésről. Mit tehetnek a politikusok, a társadalom, az egyének és a kutatók? Sokféle kérdésre sokféle válasz jött a keresztény tanításból kiinduló biológustól, a borúlátó levegőkémikustól és az optimista fizikustól.