2011. május. 17. 12:34 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 17. 12:36 Itthon

A nyíregyházi polgármester szerint kényszerhelyzet szüli az iskolabezárásokat

A kényszerhelyzet szüli a nyíregyházi iskolabezárásokat, miután jelentősen csökkent az állami normatív támogatás, továbbá eladósodott a fenntartó önkormányzat és kevesebb az iskoláskorú gyermek is - közölte Kovács Ferenc, a megyeszékhely Fidesz-KDNP-s polgármestere kedden sajtótájékoztatón.

Tavaly például 6,2 milliárd forint központi támogatást kapott az oktatási intézmények működtetéséhez a nyíregyházi helyhatóság, s az összeget több mint 4,7 milliárd forinttal kellett kipótolnia saját bevételéből, amely összesen hétmilliárdnyi volt - mondta az önkormányzati vezető.

Elmondása szerint az előző MSZP-SZDSZ-es kormány jelentős forrásokat vont el az önkormányzatoktól, s ehhez társult, hogy Nyíregyháza eladósodott: a 2002-es 2,9 milliárd forintról, 17,6 milliárdra nőtt a hitelállománya, valamint a település helyhatósága készfizető kezes a város cégeinek mintegy 5 milliárd forintos kölcsönfelvételénél is. Mindeközben folyamatosan csökkent a gyermeklétszám is, jelenleg 1612 üres hely van a város általános iskoláiban.

Kovács Ferenc szerint már legalább öt éve át kellett volna alakítani az iskolarendszert, de az akkori MSZP-Függetlenek-SZDSZ koalíció vezette nyíregyházi önkormányzat "nem merte felvállalni a kétségtelenül népszerűtlen döntést". Arra a kérdésre, hogy akkor az ellenzékben lévő Fidesz-KDNP sem támogatta az iskolabezárást, a polgármester azt válaszolta: ő korábban nem vett rész a pártszövetség önkormányzati munkájában, de "most utólag sem ért egyet az akkori állásponttal". Kovács Ferenc kijelentette: "ebben a kényszerhelyzetben esett a választás a 42 százalékos kihasználtságú kistelekiszőlői, a 46-48 százalékos sóstóhegyi és a Kert-közi Benczúr Gyula, valamint az 53 százalékos kihasználtságú orosi iskolára, amelyek szeptembertől már nem működnének" - erősítette meg az iskolabezárási tervezetet.

A tervek szerint a négy iskolából az együttesen mintegy 700 tanulót osztályonként, tanáraikkal együtt helyezik át a befogadó iskolák "jelenleg üresen álló termeibe". Nyíregyháza polgármestere kifejtette: bármennyire is népszerűtlen a tervezet, szembe kell nézni a gazdasági problémákkal, hiszen az iskolabezárás nélkül veszélybe kerül a helyi oktatási rendszer, továbbá a város működése is. A politikus leszögezte, az új, Fidesz-KDNP-s többségű önkormányzat magán kezdte a takarékosságot, csökkentette a képviselők, a bizottságok számát. Átszervezték a polgármesteri hivatalt is, és az idén már nem adnak 110 millió forintos támogatást a város labdarúgócsapatának, s megvonták a forrást a Mandala Dalszínház társulatától is.

 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?