Itthon hvg.hu 2011. május. 10. 10:25

"Ez egy mészárszék" - az LMP esete Gyöngyöspatával

Vegyes a megítélése az LMP-n belül a gyöngyöspatai eseményeket vizsgáló parlamenti bizottságnak. Az ökopártban tartanak arról, hogy a Fidesz megpróbálja az LMP-t felelőssé tenni a történtekért. A kormánypárt az elejétől fogva az ellenzék felelősségét firtatta, s mivel az evakuálást szervező amerikai üzletember korábban kapcsolatban állt az LMP-vel, a zöldpárt különösen sok kormánypárti bírálatot kapott. Ezzel ellentétben az LMP-ben állítják, amint megtudták, mire készül Richard Field, megpróbálták lebeszélni róla; a mentőakcióhoz semmi közük, azt szerencsétlen lépésnek tartják.

Csaknem három hét telt el azóta, hogy Richard Field amerikai üzletember evakuáltatta a romákat Gyöngyöspatáról, miután a településre előbb a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület, majd a Véderő vonult be. Az április 22-i akciót követően a Fidesz igyekezett a felelősséget az ellenzéki pártokra hárítani; köztük is elsősorban az LMP-re, mivel Field korábban anyagilag támogatta az ökopártot. Az Országgyűlés a héten dönt annak az eseti bizottságnak a felállításáról, amelynek egyebek közt a gyöngyöspatai események kivizsgálása lesz a feladata.

A bizottság felállítását két fideszes politikus, Kocsis Máté, a rendészeti bizottság elnöke és Németh Szilárd országgyűlési képviselő kezdeményezte. A tervek szerint a bizottságban 5 fideszes, 2-2 kereszténydemokrata, szocialista és jobbikos, valamint egy LMP-s képviselő dolgozna. A hvg.hu információi szerint bár az LMP részt vesz a testület munkájában, a pártban vegyesen ítélik meg annak létrejöttét és várható tevékenységét.

"A Fidesz megpróbál terelni, miután a két hét alatt történő rendcsinálásból ennyi lett" - mondta lapunknak Schiffer András. Az LMP parlamenti frakcióvezetője nem tart attól, hogy a bizottság az LMP-t tenné meg a Gyöngyöspatán kirobbant botrány felelősének, mint mondta: "valószínűleg a kormányban is rájöttek, hogy ez szerencsétlen lépés lenne".

Csak magánemberként

Bonyolítja a helyzetet, hogy a kitelepítés napján a településen tartózkodott Datki Szabolcs, az LMP volt kampányigazgatója, akit aztán a Hír TV meg is talált, s azzal a lendülettel összefüggésbe hozta a pártot a kitelepítéssel. Datki ráadásul Richard Field alapítványánál is dolgozik, ám - mint mondta - Gyöngyöspatán magánemberként volt jelen; takarítást szerveztek a Föld Napja alkalmából.

Schiffer András: "A Fidesz megpróbál terelni"
Hernádi Levente

Datki Szabolcs a hvg.hu-nak elmondta: előre deklarálták, hogy ha az LMP tagjai is részt vesznek a munkában, azt csak magánemberként tehetik, "mainstream pártkommunikáció nem lesz". A volt kampányigazgató gyöngyöspatai jelenléte és annak Hír TV-s interpretációja miatt a párton belül "nem volt balhé"; Datki hangsúlyozta, hogy a frakciótagok kiálltak mellette. Hozzátette: Richard Field akcióját "az első perctől ellenezte".

A volt kampányigazgató ugyanakkor fenntartással kezeli a vizsgálóbizottság megalakulását. "Ez egy mészárszék, ebből senki nem jön ki jól" – mondta, utalva arra, hogy a testületben az ellenzéknek alig lesznek képviselői, különösen, mert a Jobbikot nem tartja ellenzékinek. Datki Szabolcs reméli, hogy nem az lesz a bizottság célja, hogy az LMP-re hárítsa a felelősséget a Gyöngyöspatán történtek miatt, ám ha mégis ez történik, azt "nem hagyom riposzt nélkül, az biztos".

Zsigerből jött

Az LMP a kialakult helyzet társadalompolitikai hátterét kívánja hangsúlyozni a bizottságban is - mondta a hvg.hu-nak Osztolykán Ágnes, a párt országgyűlési képviselője.  "Hatékonyabb és gyorsabb rendőri fellépést vártunk a kezdet kezdetétől, emiatt bíráltuk a kormányt és a belügyminisztert" - jelentette ki a képviselő, aki szerint a korábbi beavatkozás szükségességét bizonyítja az is, hogy a szimbolikus erőszakból valóban fizikai agresszió lett.

A párt ezt követően nyújtotta be az úgynevezett gyűlölet-bűncselekmények elleni Lex Véderőt. "A javaslat szerint a jövőben Magyarországon tilos lenne harci gyakorlatokat szervezni, ezzel párhuzamosan a kormánynak rendeletben kellene szabályoznia azt is, hogy hogyan lehessen lőfegyverrel gyakorlatozni. A törvénytervezet szerint az is bűntettet követne el, aki a hatósági előírásokat megszegve gyakorlatozik lőfegyverrel vagy más, az emberi élet kioltására alkalmas eszközzel, és az is, aki erre képez ki másokat" - olvasható a Lehet Más a Politika honlapján.

Az Országgyűlés végül a kormány javaslatát fogadta el a Büntető-törvénykönyv (Btk.) módosítására; az "egyenruhás bűnözés" eszerint három év szabadságvesztéssel lesz sújtható. Osztolykán Ágnes bízik abban, hogy a jogszabály-módosítással meg lehet fékezni a romák elleni szélsőséges fellépést.

"Egy amerikai ember zsigerből jövő akciója"
AP Photo: Szandelszky Béla

Richard Field-nek a Vöröskereszttel közösen végrehajtott evakuálós akcióját egyébként Osztolykán is szerencsétlen lépésnek nevezte, úgy fogalmazott: ez "egy amerikai ember zsigerből jövő akciója volt". Azt minden általunk megkérdezett LMP-s politikus megerősítette, hogy a romák buszos kimenekítése óta nem kommunikáltak az üzletemberrel; az LMP politikusai úgy tudják, Field nem is tartózkodik Magyarországon.

Ha kell, visszavágnak

"Derült égből villámcsapásként ért minket a hír" - mondta lapunknak Field akciójáról egy magát megnevezni nem kívánó LMP-s. Elmondása szerint csütörtökön értesültek arról, hogy mit tervez másnap (április 22-én) az amerikai; "próbáltuk lebeszélni róla". Field másnap már nem volt elérhető - mondta. Forrásunk szerint feldühítette őket, hogy a kormány az első pillanattól fogva az LMP-re "akarta nyomni" a Richard Field által szervezett mentőakciót.

"Schiffer próbálta mérsékelni ezt a negatív spirált, ezért nem vágtunk vissza erőteljesen. A kérdés az, hogy a parlamenti bizottságból mit hoz ki a Fidesz. Ha arra akarják felhasználni, hogy minket befeketítsenek, akkor vissza fogunk vágni." Arra a kérdésünkre, hogy miként, forrásunk azt felelte: "a külföldet érdekli a sztori, és ettől a Fidesz is fél. Nem szívesen nyúlnánk ehhez a fegyverhez, jobb ezt az ügyet itthon kezelni. Nem beszélve arról, hogy ez ránk is visszaüthet".

Hirdetés
hvg360 Kovács Gábor 2025. január. 02. 17:30

A lebukás idején Mészáros Lőrinc lánya is érdekelt volt exférje "brutális" kartellezésért megbírságolt cégében

Meglehetősen furcsa Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye. Amely egyébként Mészáros Ágnes kartellügye is, 2022-ben, a válás előtt még érdekelt volt férje cégében. A szóban forgó közbeszerzést Mészáros Lőrinc érdekeltsége nyerte, a kartellező exvő ajánlata a bírálatig sem jutott. A legfurcsább, hogy az amúgy közbeszerzésbajnok Homlok Zsolt miért pont a válás környékén “buktatta le magát”. Gyanítható, hogy a jogállam kicsavarásával kiosztott NER-büntetésről van szó.