A fővárosi közgyűlés április 27-én elfogadta Tarlós István főpolgármester előterjesztését, aminek értelmében 26 budapesti közterületnek új neve lesz. A névadási folyamat még közel sem ért véget, ezért további névváltozásokra számíthatunk.
„A magyar nemzet testén súlyosan gennyedző sebek vannak, melyből a rendszerváltásnak nevezett időszak óta semmi nem gyógyult be” – ezzel indokolta a hvg.hu-nak Szanyó Miklós, a III. kerület jobbikos képviselője, miért kell megváltoztatni néhány fővárosi utcanevet. Szanyó véleményét osztja a Fővárosi Önkormányzat vezetése is, szerintük ugyanis kommunista utcanevek a rendszerváltás óta még mindig szép számmal megtalálhatóak. Ezért a fővárosi közgyűlés április 27-i döntésének értelmében 26 utcanév kap új elnevezést, ami összesen 10 kerületet érint. Mindemellett a Lágymányosi hidat a jövőben Rákóczi hídnak keresztelnék el, ám az ehhez tartozó névcsere még nem végleges. Az átnevezés előtt Tarlós - a közgyűlés felhatalmazásával - kénytelen a Földrajzinév-bizottsághoz fordulni, amelynek hatáskörébe tartozik a hidak átnevezése. Ám a konzultáció sikere és eredményessége kérdéses, tekintve, hogy a bizottságot feloszlatták, amikor az nem támogatta a régi Ferihegy Repülőtér átkeresztelését.
Az új utcaneveket többek között színészekről (Sinkovits Imre, Domján Edit), írókról, költőkről (Illyés Gyula, Romhányi József, Wass Albert), az egykori Aranycsapat labdarúgóiról (Hidegkuti Nándor, Zakariás József, Kocsis Sándor), egyházi személyekről (II. János Pál pápa, Jerzy Popieluszko) nevezték el. Ám érdemes megemlíteni a főváros által indított internetes szavazás legtöbb voksát elnyerő Elvis Presley amerikai énekest is, akinek személye a főváros szerint az „56-os forradalom érdekében tett megnyilvánulásának hatványozott érvényesülése” miatt jelentős. Elvis Presley egy showműsorban felkérte a nézőket, hogy adakozzanak a magyar forradalmároknak. E gesztus miatt a Margit híd budai hídfőjének eddig névtelen parkja viseli majd a nevét.
A budapesti városvezetés a XXII. és a XXI. kerület után a III. kerületben, Óbudán eszközölte a legtöbb (négy) utcanév felülvizsgálatát, amit a Jobbik kerületi önkormányzati képviselője, Szanyó Miklós kezdeményezett a képviselő-testület 2011. január 27-i ülésén. A képviselő a vizsgálat kapcsán 11 utcát említett példaként, melyeknek érdemes lenne új nevet adni. Béres András, a helyi önkormányzat LMP-s képviselője az eset kapcsán kifogásolta, hogy a Jobbik éppen a Holokauszt-emléknapján megtartott testületi ülésen olyan személyek lecserélését tartotta fontosnak, akiknek többsége származása és baloldali meggyőződése miatt a fasiszta vagy nyilas terror áldozatául esett. A szélsőjobboldali párt szerint ezért vesztették el „aktualitásukat”.
Bús Balázs polgármester módosító javaslatára a képviselő-testület úgy döntött: az utcanév-változtatást – a Jobbik általános javaslatával szemben – csak abban az esetben támogatja, ha azzal az érintett, állandó lakcímmel bejelentett lakosok több mint 50 százaléka egyetért. A lakosság véleményét személyre szóló levélben kérte az önkormányzat. A kiküldött 7077 levélre 1400-an válaszoltak március 1-jéig. A nyilatkozatok közül 218 támogatta, 1182 elutasította az utcanevek módosítására vonatkozó jobbikos kezdeményezést. Az érintett lakók megkérdezése után Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata nem kezdeményezte utcanevek módosítását a III. kerületben. Ennek ellenére a fővárosi közgyűlésben négy utca átnevezését fogadtatta el Tarlós. Szanyó Miklós szerint az általa példaként említett 11 módosításra váró név közül a főváros kettőt választott. A kommunizmus százmillió áldozatára való tekintettel ez egy apró lépés, de kezdetnek elfogadható - véli a jobbikos politikus.
„Ez a lépés is azt demonstrálja, erőből, egyedül viszik át akaratukat” – reagált erre Béres András, majd hozzátette: Tarlóstól három szimbolikus kérdéskör kapcsán érkezett negatív üzenet. Az LMP-s képviselő szerint először érdemes megvizsgálni, hogy kit ítélnek méltatlannak és kit méltónak arra, hogy köztér viselje a nevét. Ahogy azt is, hogy a névváltoztatás során kinek a véleményét tartják mérvadónak – magyarázta Béres.
Az LMP-s képviselő szerint nagyrészt olyan nevek lettek méltatlanok az utcanév viselésére, akik a náci, illetve a nyilas-rendszer ellen küzdöttek, akár illegális kommunistaként, akár szociáldemokrataként, akár jobboldali politikusként, akár amerikai elnökként. Az LMP-nek nincs kifogása az új névadók ellen, de számos névtelen, számmal jelölt vagy teljesen semleges elnevezésű utca is található a fővárosban, ezek átkeresztelése nem sértett volna senkit. A fővárosi közgyűlés döntése a Jobbik álláspontjára épült, ezzel szerinte kizárták a civil szervezetek, az ellenzéki pártok, lakók véleményét. Az elmúlt 21 év politizálásának bemutatására egyébként az LMP fricskájában olyan utcanév elképzelések szerepeltek, mint Hufnágel István, Hűbele Balázs vagy Mekk Mester.
Az LMP-s politikus szerint az utcák tájékozódásra szolgálnak, éppen ezért közérthető, könnyen megjegyezhető nevek kellenének a politikai pótcselekvések helyett. Úgy véli, a városnak az utcák átnevezésénél sokkal fontosabb, megoldandó problémái is vannak. A Moszkva tér felújítása égetőbb feladat lenne annál, mintsem átkereszteljék Széll Kálmán térre. A név megsemmisítése Béres szerint egy negatív gesztus, külpolitikai üzenet az oroszok felé, annak ellenére, hogy ez alapvetően magyar belügy. Ráadásul az értékek fontossági sorrendjének felcseréléséhez kapkodás is járult az LMP-s képviselő szerint. „Ezt bizonyítja, hogy a Köztársaság teret először Tisza Kálmán térre akarták átnevezni, majd közvetlenül az ülés előtt kiderült, végül II. János Pálra esett a városvezetés választása” - mondta.
Az LMP és az MSZP szerint az utcanevek megváltoztatása csupán pénzkidobás, ezért az új utcanevekre vonatkozó szavazáson az MSZP nem vett részt, az LMP pedig nemmel szavazott. A Fővárosi Önkormányzat sajtóosztálya arra a kérdésünkre, miszerint miért most, a megszorítások alatt kell az utcaneveket átnevezni, közölte: az utcatáblák cseréjét a gyakorlatban az érintett kerületi önkormányzatok végzik, és ennek költsége éves költségvetésükben szerepel. A fővárosi önkormányzat kijelentette, a közterületek átnevezése jelen időszakban szerencsésen egybe esik a BKV paraméterkönyve alapján történő menetrend-változással, tehát a BKV egyébként is cserélné a megállókban kihelyezett tájékoztatóit, amelyek költségsége ugyancsak szerepel költségvetésükben. A BKV nem tudott tájékoztatást adni a költségek nagyságáról, arra hivatkozva, hogy ez a közterületek átnevezésével kapcsolatos feladatok pontos meghatározása után lehetséges. A lakosságnak az utcanév-változás miatti új lakcímkártya kiállítása az okmányirodákban illetékmentes. Ugyanakkor a lakók a díjmentesen kiállított lakcímkártya ellenére ragaszkodnak a régi utcanevekhez, mert időközben rájöttek, sok utánajárást igényel a különféle szolgáltatások postázási címének átírása (bank, mobil, víz-és villanyóra).
Az utcanév-változás ideiglenesen nemcsak az ügyintézést nehezítheti meg, hanem a fővárosban való tájékozódást is. Várhatóan már ebben a hónapban kihelyezik az új utcatáblákat, amik a régiek felett lesznek láthatóak. Ezért a turisták tájékozódását 2013-ig az egykori táblák is segíti, amik piros átlós vonallal lesznek áthúzva. Ez idő alatt a városban közlekedők számára megszokottá válik majd az új elnevezés.
A térképgyártók viszont nem igazodnak majd Tarlósékhoz. Mint azt Kovács Péter, a Cartographia Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: erre a változásra nem lehet felkészülni, nem lehet előre korrektúrázni a térképeket. Az új térképek piacra dobását szerinte nem az új utcanevek napvilágra kerülése, hanem gazdasági folyamatok határozzák meg. „Ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű áruval láthassuk el a könyvesboltokat és a viszonteladókat, meghatározott mennyiségű terméket le kell gyártani és amíg az el nem fogy, financiális okok miatt nincs lehetőség utángyártásra” - mondta.
Kovács szerint ez egy „lassú piac”, ezért egyes helyeken akár több év múlva is lehet majd régi térképeket vásárolni, amiért a vásárlók nem élhetnek panasszal, mert az ezzel járó felelősség rájuk hárul. Az igazi problémát az átmeneti időszak jelenti, ami alatt nem tudni, még milyen utcaneveket változtatnak meg. A digitális állományokban ez nem okoz gondot, mert akár másnap friss térkép van a rendszerben, de a nyomtatott verziójú térkép gyökeresen más. Ráadásul a BKV is komplikálhatja a fennálló helyzetet azzal, hogy egyáltalán nem biztos, hogy az új megállónevek megegyeznek majd az új közterület-nevekkel. Kovács hozzátette: a változás mindig forgalomgeneráló hatással bír, mert a legtöbben a legújabb, legfrissebb adatokat tartalmazó térkép birtokosai szeretnének lenni. Ennek ellenére a 26 új utcanév nem olyan mennyiségű névváltozás, amiért az emberek tömegesen térképet vennének, és ami a város közlekedésében fennakadásokat okozna.