Itthon MTI 2011. május. 09. 18:37

Schiffer: jogállami módon kell visszaszerezni a jó erkölcsbe ütköző állami juttatásokat

Schiffer András a jó erkölcsbe ütköző juttatások hatékonyabb visszaköveteléséhez szükséges törvénymódosításokról szóló javaslatának expozéjában hétfőn a parlamentben elmondta: előterjesztésük jogállami megoldást kínál arra, hogy az állam bírósági úton visszaszerezze a közszférában jó erkölcsbe ütköző módon kifizetett pénzeket.

Az LMP frakcióvezetője szerint csak jogállami úton lehet helyreállítani a demokrácia becsületét, ezért jogállami megoldás szükséges a jó erkölcsbe ütköző állami kifizetések visszaszerzéséhez is.

Schiffer András a jó erkölcsbe ütköző juttatások hatékonyabb visszaköveteléséhez szükséges törvénymódosításokról szóló javaslatának expozéjában hétfőn a parlamentben elmondta: előterjesztésük jogállami megoldást kínál arra, hogy az állam bírósági úton visszaszerezze a közszférában jó erkölcsbe ütköző módon kifizetett pénzeket. (A javaslatot a Ház a 98 százalékos különadó újraszabályozásáról szóló fideszes indítvánnyal együtt tárgyalja.)

Stiller Ákos

Kifejtette: egyes elhíresült végkielégítési ügyek (amelyek közül a BKV-nál és a nemzeti vagyonkezelőnél történt kifizetéseket említette) valóban felháborodást keltettek és erodálták a közbizalmat. Ugyanakkor - folytatta - a demokrácia becsületét csak jogállami módon lehet visszaszerezni.

Az LMP javaslata arra kínál lehetőséget, hogy a jogos felháborodáshoz vezető juttatásokat bírói úton meg lehessen támadni - mondta Schiffer András, hangsúlyozva, hogy azok visszaszerzéséhez az adóztatás nem megfelelő eszköz. Kiemelte: a jó erkölcsbe ütköző kifizetés esetén nemcsak az összeg 98 százalékát, hanem az egészet vissza kell szerezni. Erre jelent megoldást - magyarázta - a peresítés, vagyis ha a munkajogi megállapodásokat a polgári jogi szerződésekhez hasonlóan a jó erkölcs mércéjéhez lehet kötni, és annak megsértése esetén meg lehet semmisíteni.

Schiffer András elmondta: törvényjavaslatuk a polgári perrendtartás módosításával gyorsított eljárásban tenné lehetővé a tisztességtelenül kifizetett közpénzek visszaszerzését. Várakozásuk szerint így akár fél éven belül elsőfokú, egy éven belül pedig jogerős döntés születhet ezekben az ügyekben; az ügyésznek pedig lehetőséget adnának a kereset megindítására.

Az ellenzéki politikus ugyanakkor aláhúzta: különbséget kell tenni a pofátlan és "a pofátlanul pofátlannak" nevezett kifizetések, vagyis a tisztességtelen, jó erkölcsbe ütköző "menedzserszerződések" és a közszférában törvény alapján járó jövedelmek között. A Fidesz javaslata változatlanul az utóbbiakra is vonatkozik - kifogásolta.

Hirdetés