Az oktatási államtitkárság közlése szerint a csütörtöki egyeztetésre meghívott négy főiskolai rektor egyetértett azzal, hogy együtt kell keresni a felsőoktatási szerkezet szükségszerű racionalizálásának útjait.
Az államtitkárság az egyeztetés után az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: a felek véleményt cseréltek a felsőoktatási képzés szerkezetéről, az intézményszámról, a keretszámok megállapításáról, módjáról, a felsőoktatás minőségének javításáról. A felsorolt kérdésekben az álláspontok nem álltak egymástól távol - tette hozzá. A rektorok egyetértettek azzal, hogy együtt kell keresni a felsőoktatási szerkezet szükségszerű racionalizálásának útjait - áll a közleményben, amely nem tér ki arra, mely intézmények rektorai voltak hivatalosak a megbeszélésre.
Az államtitkárság tájékoztatása szerint a konzultációt a következő napokban folytatják a többi felsőoktatási intézmény vezetőivel. Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár csütörtök reggel az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt mondta: a rektorokkal korábban megkezdett konzultáció folytatásaként arról tanácskozik, hogyan lehet a legkisebb fájdalommal elvégezni a szükséges racionalizálást. Véleménye szerint a magyar felsőoktatás racionalizálásért kiált, mivel annak szerkezete túlméretezett, intézményei pedig szétszórtak.
Az államtitkár ennek ellenére úgy fogalmazott, jelenleg csak ötleteket és javaslatokat gyűjtenek a racionalizálás mikéntjéről, és egyáltalán nem biztos abban, hogy bármilyen integráció lesz a felsőoktatásban, de ha ez megtörténne, akkor az szerinte nem jelentené feltétlenül az önállóságukat elvesztő intézmények bezárását. Hoffmann Rózsa szükségtelennek nevezte azon karok további támogatását, amelyeken kevés a hallgató, illetve amelyek munkaerő-piaci problémákkal küzdenek, de arra is felhívta a figyelmet, hogy az állami segítségtől esetleg eleső egyetemek vagy főiskolák magánintézményként folytathatják működésüket.
A felsőoktatási intézményrendszer átalakításáról az origo.hu írt szerdán, arra hivatkozva, hogy birtokába került egy erről szóló koncepció. Eszerint a mostani 29 állami fenntartású felsőoktatási intézmény helyett mindössze 16 maradna (12 egyetem és 4 főiskola).