Rendőrségi megállapodáshoz kötnék a polgárőrségek működését
A rendőrséggel történő írásbeli megállapodáshoz kötné a polgárőrségek működését az Országgyűlés emberi jogi bizottságának közterületek rendjének fenntartását célzó javaslata.
Lukács Tamás, a testület kereszténydemokrata tagja az előterjesztés általános vitájában felszólalva emlékeztetett: Gyöngyöspatán az elmúlt hetekben olyan "illetéktelen" személyek jelentek meg, akiknek a "zavarkeltés" volt a kizárólagos célja. Mint mondta, a jogállam nem engedheti meg magának, hogy civil szerveződések állami kontrol nélkül, a hivatalosság látszatát keltve gyakorolják a közbiztonság fenntartására irányuló állami monopóliumot.
A polgárőrség ezért a javaslat alapján a jövőben csak a rendőrséggel kötött írásbeli megállapodással és - külön megállapodás nélkül - csak az alapító okiratban székhelyeként feltüntetett működési területen végezheti tevékenységét - mutatott rá Lukács Tamás. Hozzátette: a bizottság indítványa szerint polgárőr szervezet tagja csak tizennyolcadik életévét betöltött, büntetlen előéletű személy lehet.
Tállai András belügyi államtitkár rövid felszólalásában a kormány támogatásáról biztosította a javaslat előterjesztőit. A szocialista Harangozó Tamás úgy fogalmazott, a kormánytöbbségnek a törvénymódosítás elfogadása során nem lenne szabad átesnie a ló túloldalára, vagyis vigyáznia kell arra, hogy ne akadályozza a már meglévő, feladatát jól végző polgárőr egyesületek munkáját.
Az ezt követően felszólaló jobbikos politikusok valamennyien elutasították a javaslatot. Gaudi-Nagy Tamás ezt egyebek mellett azzal indokolta, hogy szerintük így számos településen gyakorlatilag megszűnne a közbiztonság. Frakciótársa, Gyüre Csaba az indítvány elutasítása mellett a csendőrség visszaállítását szorgalmazta.
A javaslat általános vitájának végül szavazás vetett véget több mint másfél óra után. Az Országgyűlés kormánypárti, valamint LMP-s képviselők voksaival szakította meg a Jobbik frakció tagjainak felszólalásait és ítélte úgy, hogy a vitában már valamennyi szólásra jelentkező képviselőcsoport elmondhatta véleményét. A képviselők ezt követően részletes vitára bocsátották a javaslatot, amelyre kedden napközben kerül sor.