Itthon MTI 2011. május. 02. 19:15

A játékgépeseknek nem tetszik Lázár János kijelentése

A pénznyerő automatákat üzemeltető vállalkozásokat tömörítő érdekvédelmi szervezet, a Magyar Szerencsejáték Szövetség (MSZSZ) visszautasítja Lázár Jánosnak, a Fidesz frakcióvezetőjének a Fidesz-KDNP-frakcióülés után tett szerintük "téves" kijelentéseit - közölte hétfőn az MSZSZ az MTI-vel.

Lázár János a Fidesz-KDNP frakcióülése után hétfőn azt mondta: komoly társadalmi kihívásnak tekintik - különösen a halmozottan hátrányos helyzetű térségekben -, hogy a játékgépek, a "pénznyelő" automaták ipara "állami kontroll nélkül veszi el az emberek pénzét és fosztja meg az államot adóbevételektől".

Ennek az egész iparnak, piacnak az újraszabályozását maximálisan támogatjuk - hangsúlyozta Lázár János, megjegyezve, a kormány már folytat vizsgálatokat ebben az ügyben. Az erre reagálva közzétett MSZSZ-közlemény szerint, amelyet Schreiber István, a szövetség elnöke jegyez, nem állja meg helyét a Fidesz frakcióvezetőjének a kijelentése.

MTI Fotó: Beliczay László

Az MSZSZ elnöke úgy vélte: téves az állam ellenőrző szerepének hiányáról tett állítás, mivel olyannyira van állami kontroll, hogy a bankszektoron kívül egyedül a szerencsejáték szakmának van különálló állami felügyeleti szervezete, ez pedig a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által működtetett Szerencsejáték Felügyeleti Főosztály. Másrészt pedig a pénznyerő automatákat a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) hitelesíti és rendszeresen ellenőrzi - hívta fel a figyelmet közleményében Schreiber István.

Az érdekvédelmi szervezet közleménye értetlenségét fejezi ki a tekintetben, hogy a Fidesz frakcióvezetője miért állítja azt, hogy a pénznyerő automatákat üzemeltető vállalkozások megfosztják az államot a bevételtől. Hiszen az ágazat bevételtől függetlenül havi fix különadót fizet - ez a játékadó, amely gépenként és havonta 100 ezer forint -, így összességében több mint 70 milliárd forinttal járul hozzá a magyar költségvetési bevételekhez. Az adóhivatal statisztikái szerint az adófizetési fegyelem ezen a területen 98 százalékos - tette hozzá.

Az MSZSZ elnöke emlékeztetett arra, hogy 2009-ben az APEH Szerencsejáték Felügyeleti Főosztálya 15.417 ellenőrzést végzett a pénznyerő automaták szektorában - a múlt évi adatokat pedig még nem tették közzé hivatalosan. A tavaly előtti hiányosságok túlnyomó része az okmányok vezetésével kapcsolatos adminisztrációs hibákkal függött össze, és mindössze 51 olyan súlyosabb eset volt, amikor az engedélyt felfüggesztette a hatóság. Ez utóbbi az összes ellenőrzés csupán 3 ezrelékét tette ki.

Schreiber István szerint üdvözlendő, hogy a szerencsejáték-szabályozási rendszer teljes felülvizsgálatát szorgalmazza a Fidesz. Az MSZSZ elnöke ugyanakkor reméli, hogy a szakmát is bevonják az egyeztetésekbe. Az elnök szerint a korábbi sajtóhírekben szereplő játékadó-emelési tervvel nem lehet az a kormány célja, hogy 60 ezer ember megélhetését sodorja veszélybe, mert ez a szóban forgó piaci szegmens ellehetetlenítésével járna. Schreiber István úgy véli: az sem valószínű, hogy a gazdasági növekedést célzó kormányzati politikának oka lenne 70 milliárd forint költségvetési bevételt a sutba dobni.

Az MSZSZ elnöke reményét fejezi ki a tekintetben is, hogy a szabályozási rendszer újragondolásakor nagy hangsúlyt fektetnek majd a jelenleg illegálisan működő online szerencsejáték-oldalak üzemeltetésének szabályozására. Hiszen a szóban forgó weblapokon keresztül 100 milliárd forintos nagyságrendű bevétel folyik ki az országból, ami ellentmond a patrióta gazdaságpolitikának - tartalmazza a közlemény.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.