2011. április. 29. 13:04 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 29. 13:06 Itthon

Átadták Magyarország második legnagyobb szennyvíztisztítóját

Egy év próbaüzem után átadták a Fővárosi Csatornázási Művek észak-pesti szennyvíztisztító telepéhez csatlakozó korszerűsített és bővített környezetvédelmi létesítményeket pénteken.

Tarlós István utalt arra, hogy az észak-pesti telepen hét pesti és egy budai kerület szennyvizét tisztítják. A beruházás kapacitásbővítést is jelentett, most már mintegy 200 ezer köbméterre emelkedett a medencék befogadó képessége.

Kling István, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) helyettes államtitkára hangsúlyozta, hogy Magyarország EU-elnökségi programjában prioritásként szerepel a vizek minősége, védelme. Magyarország motorja a Duna-menti országok vízvédelmi együttműködésének - tette hozzá.   

Wintermantel Zsolt, Újpest polgármestere elmondta, hogy kerületük büszkesége a szennyvíztisztító telepen megvalósult beruházás, hiszen a környezetvédelem szempontjából kiemelkedő létesítmény.

A fővárosi önkormányzat finanszírozásában két éve kezdődött beruházáshoz a Világbank több mint 1,2 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást adott a Global Environmental Facility programban, a Fővárosi Csatornázási Művek külföldi tulajdonosai 1,06 milliárd forinttal járultak hozzá a fejlesztéshez.

A Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. tájékoztatása szerint naponta 500 ezer köbméter szennyvíz keletkezik Budapesten, évente annyi, mint a Velencei tó vízmennyiségének négyszerese. Az észak-pesti telep Magyarország második legnagyobb szennyvíztisztítója, a telepről naponta átlagban 150-160 ezer köbméter megtisztított víz kerül a Dunába.

Tarlós István főpolgármester az átadáson hangsúlyozta, hogy az 5 milliárd forintból megvalósított fejlesztés Budapest számára kiemelkedően hasznos beruházás, a korszerű szennyvíztisztítási technológiának köszönhetően tisztább víz folyik a Dunába, és a kedvező környezeti hatása érezhető lesz a Fekete-tengerig.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?