Az Egyesült Államok budapesti nagykövetségén szoros figyelemmel kísérik a fejleményeket Gyöngyöspatán és más északkelet-magyarországi településeken - közölték a diplomáciai képviseleten, ahol hozzátették, hogy a toleranciaprogramok és a roma integráció támogatását nemcsak a követség, hanem Hillary Clinton amerikai külügyminiszter is prioritásként kezeli.
Az USA és Kanada segítségét kérik a gyöngyöspatai romák, akik politikai menedékjogot szeretnének kapni a két országtól - közölte a Roma Sajtóközpont, amely szerint erről pénteken délután nemzetközi sajtótájékoztatót is tartanak, ahol részletesen ismertetik a terveiket. „Itt nincs jövőnk, megölték minden reményünket” – mondta Farkas János, a Roma Polgárjogi Mozgalom egyik vezetője azután, hogy - a Véderő provokációjától tartva - reggel közel háromszáz nő és gyerek hagyta el a települést a Vöröskereszt segítségével.
Az USA nagykövetségén nem reagáltak a bejelentésre, a hvg.hu úgy tudja, eddig nem hallottak a menedékjog-kérelem tervéről. Korábban a budapesti követség rövid állásfoglalást juttatott el a hvg.hu-nak a gyöngyöspatai helyzettel kapcsolatban.
"Láttuk, hogy a sajtóbeszámolók szerint néhány roma család elhagyni készül Gyöngyöspatát a hétvégén egy olyan rendezvény miatt, amelyet egy szélsőjobboldali csoport szervezett" - írták a követségről. "A gyűlöletkeltés és a kisebbségi csoportok megfélemlítése elfogadhatatlan és üdvözöljük a magyar kormány nyilatkozatait, amelyek szerint nem fogja tűrni a kisebbségi vagy etnikai csoportok megfélemlítését Magyarországon" - olvasható az e-mailben küldött üzenetben.
A követségen nem árulták el, hogy küldenek-e saját megfigyelőket vagy diplomatákat a helyszínre. Bangó Tamás, a reggeli gyöngyöspatai kiköltöztetési akció egyik szervezője azt mondta az MTI-nek, hogy a településre érkezett több nagykövetség munkatársa is.
Olyan hír is elterjedt, hogy az amerikai nagykövetség képviselője, esetleg személyesen a nagykövet is a heves megyei faluba érkezett. A nagykövetség ezt cáfolta, közölte, hogy amerikai diplomaták nincsenek jelen Gyöngyöspatán. A félreértést az okozhatta, hogy a Magyar Vöröskereszt önkénteseként reggel Gyöngyöspatán járt Richard Field amerikai-magyar üzletember, aki segélycsomagokat vitt a romáknak és felügyelte a roma családok hétvégi elköltöztetését.