2011. április. 20. 17:13 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 20. 17:24 Itthon

Melyik a legjobb csokinyúl? - húsvéti teszt

A Tudatos Vásárlók Egyesülete által készített idei csokinyúl tesztből kiderül, hogy az összesítésben jól szereplő termékek is tartalmaznak egy-két allergén, illetve - egy kivételével - adalékanyagot is.

A lista élén egy mentolízű étcsokoládé nyúl áll, amely a többi dobogóssal együtt a jó helyezést annak köszönheti, hogy magas a kakaószárazanyag-tartalma, nincs benne hidrogénezett növényi zsiradék és címkéje viszonylag jól olvasható. Sereghajtóként egy kakaós tejmasszából készül nyúl figura végzett, mivel nincs kakaószárazanyag-tartalma, viszont növényi zsírt, számos adalék- és aromaanyagot tartalmaz - közölte az egyesület. A biotermékként árusított, tejcsokoládéból készült húsvéti nyuszi - a címke szerint - teljes egészében biogazdálkodásból származik, továbbá nem tartalmaz növényi zsírt, adalékanyagot és mesterséges aromát sem. 

A különböző összetételű csokoládényulak ára igen széles skálán mozog: a legolcsóbb termékből egy kilogrammnyi 1000 forintért vásárolható meg, addig a legdrágább (bio) termék ennek több mint tízszereséért kapható.

A közlemény szerint a piacon nem találtak olyan terméket, amely minden értékkritériumnak egyidejűleg maximálisan megfelelt volna. Így például az összesítésben jól szereplő termékek is tartalmaznak egy-két allergént, illetve a biotermék kivételével minden nyuszi tartalmazott adalékanyagot. A legnagyobb hátránya ezeknek a termékeknek, hogy nem kizárólag kakaóból készülnek, hanem kakaós tej-, ritkábban étbevonó masszából, amelyeknek táplálkozásbiológiai értéke kisebb, mint a csokoládéé.

A csokinyúltesztben 18 terméket vizsgáltak táplálkozásbiológiai szempontból a csomagoláson feltüntetett, valamint főbb fogyasztóvédelmi információk alapján. A vizsgált terméktípusok közel kétharmada magyar termék volt. A csokoládényulak tesztjéről szóló teljes cikk és a teszt végeredménye az egyesület honlapján olvasható.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.