2011. április. 18. 12:03 FH/Hírszerző Utolsó frissítés: 2011. április. 18. 12:22 Itthon

Razzia: nem engedték be a tűzoltókat a Parlamentbe

Eddig még a Parlament kapuján sem jutott be az a szakszervezeti csoport, amely azt tervezte, hogy munkavédelmi ellenőrzést tart az épületben hétfőn délelőtt. Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének elnöke a Független Hírügynökségnek elmondta: már 13-án megkérték az engedélyt, de az őrök a kapunál hétfőn délelőtt azt mondták, elkeveredett a levél, így nem mehetnek be.

Az elnök furcsállja, hogy nincs meg a küldemény, mert szándékosan futárral küldték, hogy biztosan célba érjen. "Én bejutottam az épületbe, nekem állandó belépőm van, de a többiek még kint várják, hogy bejuthassanak" - tette hozzá.

Mint arról a Független Hírügynökség elsőként beszámolt, a Parlamentben hétfőn délelőtt 11 órakor kezdődött volna egy munkavédelmi ellenőrzés. A tervek szerint a tűzoltók ruházatát, általános munkakörülményeit, a szállásukat és ellátásukat ellenőrizték volna, például hogy megfelelő körülmények között tudnak-e étkezni. Az ellenőrök arra is kíváncsiak, hogy minden honatya részt vett-e a tűzvédelmi oktatásban, és tudja-e például, hogy egy esetleges tűz esetén merre kell elhagynia az épületet, magyarán tisztában van-e a menekülési útvonalakkal.

A szakszervezet a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996-os törvényre hivatkozva szervezi a vizsgálatot, amely elsősorban az Országházban működő tűzoltóság dolgozóinak szolgálati és munkakörülményeire terjed ki. Az országos katasztrófavédelem a Független Hírügynökséget úgy tájékoztatta, hogy az Országházi Tűzoltóság 23 főből áll, közülük 22-en hivatásos tűzoltók, egyikük pedig közalkalmazott. A speciális tűzoltócsoport felett a Repülőtéri Katasztrófavédelmi Igazgatóság gyakorolja a munkáltatói jogokat.

A vonatkozó jogszabály szerint a szakszervezet jogosult a szolgálati és munkakörülményekre vonatkozó szabályok megtartását hivatali munkaidőben, illetve indokolt esetben szolgálatteljesítési időben ellenőrizni, valamint tájékoztatást kérhet ezek végrehajtásáról. Az ellenőrzés a szolgálati feladatok ellátását nem veszélyeztetheti, illetve nem akadályozhatja - derül ki a jogszabályból.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.