Diszkriminatív és ellentétes a bírók függetlenségére vonatkozó nemzetközi szabályokkal az a megszavazott alkotmánymódosító javaslat, amely szerint az öregségi nyugdíjkorhatárhoz kötik a bírói jogviszony felső korhatárát - derül ki abból a közleményből, amit az ország és az Európai Unió nyilvánosságához intéztek az ítélőtáblák, megyei bíróságok elnökei, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) elnöke valamint a Legfelsőbb Bíróság teljes ülése.
Szerintük azért rendelkezik majd az alaptörvény a bírák nyugdíjkorhatáráról, hogy a rendelkezés ne legyen megtámadható az Alkotmánybíróságon. Mindez pedig politikai szándékot sejtet - teszik hozzá.
Az alkotmányozás utolsó napjaiban elfogadott módosító javaslat alapján megszűnik annak lehetősége 2012-től, hogy egy bíró 70 éves koráig ítélkezhessen, ha ezt egészsége, képességei engedik. Az indítványról politikai vita alig, szakmai vita pedig egyáltalán nem folyt - írják.
A közleményben megismétlik, hogy január elsején nyolc évvel rövidül a nyugdíjkorhatáruk, így 228 bíró szolgálati viszonya szűnik meg, mivel ők addigra betöltik vagy már betöltötték 62. életévüket. 121-en közülük igazgatási és szakmai vezetők. 2012. december 31-ig még 46 másik bírónak ér véget a pályafutása ilyen ok miatt.
Az OIT elnöke, az ítélőtáblák és a megyei bíróságok elnökei arra számítanak, hogy a korhatár leszállításával komoly fennakadások lesznek a bíróságok működésében, a távozó bírák tömeges utánpótlása rendkívüli nehézségeket okoz. Körülbelül 40 ezer ügyben új bírót kell kijelölni, ami akár többéves késedelmet okoz több tízezer ügyfélnek.
A módosítás méltánytalan és megalázó azokra az érintettekre nézve, akik a Magyar Köztársaság és az igazság szolgálatára esküdtek, a bírói szolgálatra tették fel az életüket - fogalmaznak. A főbírók jelzik: szakmailag elfogadhatatlan, morálisan vállalhatatlan lenne, ha bíróként, igazgatási vezetőként ebben a helyzetben nem emelnék fel a szavukat.
"Soha nem hittük volna, hogy hazánkban közösen kell kiállnunk a jogállamiság és a demokrácia alapértékeinek védelmében azokkal szemben, akik közül többen részt vettek a diktatúra lebontásában, a demokratikus államszervezet kialakításában" - zárul a közlemény.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.