Kiengedték a hegyeshalmi gyilkosság felbujtóját
Szabadlábon távozhatott kedden, kevéssel tizenkét óra után a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróságról az a Juhász Zsolt, akit délelőtt hat és fél év börtönre ítéltek első fokon, nem jogerősen súlyos testi sértésre való felbujtás és életveszélyt okozó testi sértés kísérlete miatt egy 2007-es hegyeshalmi gyilkossági ügyben.
Juhász Zsolt - aki az ítélet elhangzása után három nap gondolkodási időt kért - és védője a férfi megváltozott családi állapotára hivatkozva kérte az előzetes letartóztatás megszüntetését, mondván: a vádlott anyja meghalt, apja súlyos beteg, élettársától való gyermekét nem a nő, hanem a férfi üzlettársa neveli. Kérték azt is, hogy apja hegyeshalmi házát jelöljék ki kötelező tartózkodási helyként.
Az ügyész azonnal jelezte: a házi őrizetbe helyezés és a reggel kihirdetett, három órán át indokolt első fokú ítélet ellen is fellebbez. Utóbbi esetében azt kéri, hogy az elsőrendű vádlottra Juhász Zsoltra és a most húsz év fegyházra ítélt másodrendű vádlottra, Susányi Péterre életfogytig tartó szabadságvesztést szabjon ki a táblabíróság. Kéri azt is, hogy a felbujtó tettét előre kitervelten, nyereségvágyból elkövetett cselekményként értékelje a másodfokon eljáró bíróság, Susányi és a harmadrendű vádlott, Busch Heinz Dietmar esetében pedig a különös kegyetlenséggel, tettestársként elkövetett emberölés egészüljön ki azzal, hogy tettüket előre kitervelten, nyereségvágyból követték el.
Az ítélethirdetés után a másod- és a harmadrendű vádlott is bejelentette: enyhítésért, illetve felmentésért fellebbez. Előbbi azt mondta: nem követett el fegyverrel, lőszerrel visszaélést. Utóbbi védője arra hivatkozott, hogy védencét a másodrendű vádlott fegyverrel kényszerítette a cselekményre, a kényszerítés pedig büntethetőséget kizáró ok. Mindketten kérik, hogy tettüket másodfokon testi sértésként értékeljék.
Húsz, tizennégy és hat és fél év szabadságvesztésre ítélte - nem jogerősen - a 2007 nyarán Hegyeshalom közelében elkövetett emberölés három vádlottját megismételt eljárásban kedden a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság. Az áldozat, egy nyugalmazott pénzügyőr megverését szerelemféltésből megrendelő Juhász Zsoltra súlyos testi sértésre való felbujtás és - a férfi pár héttel korábbi bántalmazása miatt - életveszélyt okozó testi sértés kísérlete miatt hat és fél év börtönt, a férfit bántalmazó Susányi Péterre és Busch Heinz Dietmarra pedig húsz és tizennégy év fegyházat szabott ki a bíróság. Juhász Zsoltot emellett hét évre eltiltották a közügyektől.
A két visszaesőnél a különös kegyetlenséggel, társtettesként elkövetett emberöléshez Susányi esetében - mivel néhány ezer forintot elvett az áldozattól - kifosztás, valamint lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés is társul, mivel a házkutatáskor egy Magnum forgópisztolyt és távcsöves puskát, valamint azokhoz való lőszert találtak nála. A két férfit tíz-tíz évre eltiltotta a bíróság a közügyektől; a három vádlottnak összesen négymillió forint bűnügyi költséget kell megfizetnie.
A rendőrök két nappal a bűntett elkövetése után fogták el a 2007. júliusi hegyeshalmi gyilkossággal gyanúsítottak közül a felbujtót, a másik két férfi egy héten belül került rendőrkézre. Az akkori közlés szerint a harmincas évei közepén járó Juhász Zsolt helyi vállalkozó szerelemféltésből bízta meg a két huszonéves férfit - a mosonmagyaróvári Susányi Pétert és a leányvári Busch Heinz Dietmart, hogy alaposan hagyják helyben a nyugalmazott pénzügyőrt. (Előbbinek fizetségként vett is egy 300 ezer forint értékű motorkerékpárt.) A megbízó azt gyanította ugyanis, hogy őt elhagyó élettársa nem csupán elpanaszolta az 58 éves áldozatnak, hogy brutálisan bánt vele, de a nő és a korosodó férfi között szexuális kapcsolat is volt. A vállalkozó hetekkel korábban már megverte a nyugdíjas férfit.
A vádirat szerint a Hegyeshalomhoz közeli tanyájára késő este hazatérő férfira Susányi Péter egy tömör vasrúddal mért halálos ütést, ennek erejét mutatta, hogy a rúd meghajlott. Társa egy pajszerrel ütlegelte a már halott férfit. Ezután egy kombájn tövébe húzták a holttestet, majd hullámpalával eltakarták. A vasrudat a gaz közé dobták, a pajszert és a ruhákat pedig Juhász Zsolt segítségével elégették, illetve vízbe dobták. Az elkövetés eszközét később a búvárok megtalálták. Elfogása után Juhász Zsolt és Busch Heinz Dietmar is beismerő vallomást tett, míg Susányi Péter - aki 2003-as szabadulása előtt hat évet ült fegyveres rablásért - tagadott.