Az orvosok három követelése
A Magyar Orvosok Szövetségének (MOSZ) három követelése van, de a fenyegetés nem céljuk. A szövetség elnöke szerint ugyanis semmi sem lehet olyan fenyegető, mint maga a valóság, az, hogy jelenleg húsz kórházra való orvos és nővér hiányzik Magyarországon.
Bélteczki János, a MOSZ elnöke a szombatra hirdetett európai uniós demonstrációt megelőző sajtótájékoztatón Budapesten ismertette szövetségük követeléseit. Ezek: a kapacitásokhoz igazított ellátórendszer, vonzó egészségügyi dolgozói életpályamodell, valamint a munkavégzés körülményeit szabályozó jogszabályok aktualizálása és ezek betartatása. Elmondása szerint jelenleg a túléléshez is három lehetőségük van az egészségügyi dolgozóknak. Az egyik a paraszolvencia elfogadása, a másik, hogy másodállások vállalásával kizsigerelik magukat, a harmadik pedig, hogy elmennek külföldre.
Az európai uniós munkaidő-direktíva kapcsán felhívta a figyelmet, hogy a magyar egészségügyben rendre áthágják az ezen alapuló szabályokat, ezért a szombati demonstráción szervezetük is részt vesz. A MOSZ elnöke a sajtótájékoztatón felolvasott egy levelet, amelyben egy orvos arról írt, hogy részt venne a demonstráción, de szombattól 56 órás szolgálatban lesz. Bélteczki János úgy fogalmazott, "százszor sikítottunk már", a két napja íródott levél viszont mutatja, hogy hiába. Kifejtette, hogy a szombati rendezvény fő indoka az európai munkaidő-direktíva tervezett változásai elleni tiltakozás, de nem hagyhatják szó nélkül azt sem, hogy a magyar egészségügyi helyzet semmit sem változik.
"Méltatlan a magyar egészségügyi dolgozók anyagi helyzete" – szögezte le. Állítása szerint Kelet-Magyarországon vannak olyan nővérek, akik a hónap utolsó részében éheznek, és a jobb anyagi körülmények között élő ismerőseik visznek nekik zsírt és kenyeret. "Pusztulunk" – idézte a MOSZ elnöke Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár szavait. Adatai szerint az egészségügyi dolgozók három-öt évvel rövidebb ideig élnek, mint egy átlagpolgár.
A MOSZ elnöke az egészségügyet érintő intézkedések közül pozitívumként emelte ki az egészségügy helyzetét felmérő adatgyűjtést, illetve az egészségügyi dolgozók védelmét biztosító szigorodó szabályozást. Hozzátette, hogy szervezetük azt szeretné, ha ez a tényfeltáró munkán alapuló jogszabályalkotás folytatódna a jövőben. Egy fenntartható és finanszírozható egészségügyi ellátórendszer kiépítését követelik – tette hozzá Bélteczki János.
bkdi \ brl \ guz