2011. április. 07. 15:36 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 07. 16:47 Itthon

Hunvald-ügy: tagadták bűnösségüket a vádlottak

Jobbára tagadták bűnösségüket a Hunvald-ügy első, csütörtöki tárgyalásán a Fővárosi Bíróságon megjelent vádlottak.

A vádiratban felsorolt 25 vádlott közül csak 14 volt jelen a tárgyaláson. Ketten betegségre hivatkozva mentették ki magukat, kilencen pedig azért nem jelentek meg, mert az elsőfokú bíróság szerint az ellenük közokirat-hamisítás miatt emelt vád elévült, és mivel más bűncselekménnyel nem vádolja őket az ügyészség, esetükben megszüntették az eljárást. E döntés ellen azonban az ügyészség fellebbezett, így az elévülés kérdésében másodfokon döntő Fővárosi Ítélőtáblától függ, hogy hány vádlottja lesz a sok százmilliós önkormányzati korrupciós botránynak. 

Ha a másodfokú bíróság helybenhagyja az FB döntését, akkor a vádiratban szereplő 25 vádlott helyett csupán 16 ellen folyik tovább a büntetőper. 

A csütörtöki tárgyaláson a 14 vádlott közül 12 egyértelműen tagadta bűnösségét, így a súlyos bűncselekményekkel vádolt Hunvald György, volt VII. kerületi szocialista polgármester és Gál György, a kerületi önkormányzat gazdasági bizottságának volt SZDSZ-es elnöke is. Csupán két, kisebb súlyú ügyekben megvádolt ember nyilatkozott úgy a bíró kérdésére, hogy részben, illetve egészben elismeri bűnösségét.  

A sok százmilliós kárt okozó önkormányzati ingatlanpanamák, több tízmilliós fiktív szerződések, illetve milliós kárt okozó lakáskiutalások és más bűncselekmények miatt részben bűnszervezetben elkövetett csalással, vesztegetéssel, hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel vádolja az ügyészség Gált és Hunvaldot. A vádbeli cselekményekért a törvény szerint halmazatban akár 15 éves szabadságvesztés is kiszabható.

Amikor az ügyész ismertette a vád részleteit, elhangzott, hogy Gál nem egyszer a Dob utcai SZDSZ-irodában vette át az áron alul értékesített önkormányzati ingatlanokért járó 20-30 milliós vesztegetési pénzeket, amelyek összesen 366 millió forintot tettek ki.

A hamis értékbecslésekkel megtévesztett erzsébetvárosi képviselő-testület megszavazta a versenyeztetés nélkül, jóval a piaci ár alatt történő értékesítéseket. A kedvezményezett vállalati kör a vád szerint személyesen Gálnak adta a vételi ajánlatokat, majd a vesztegetési pénzt, mindezt pedig Hunvald segítette, támogatta, holott tudta, hogy az ingatlanokra van vevő a reális piaci áron.  

A beavatott vállalkozói kör a nyomott áron megvásárolt Király utcai, Dob utcai, Dembinszky utcai ingatlanokat rövid időn belül sok tízmilliós, esetenként 100 százalékos haszonnal adta tovább külföldieknek. 

A fiktív szerződések kapcsán az ügyész elmondta, hogy Czibula Csaba volt erzsébetvárosi fideszes önkormányzati képviselő felhívására Hunvald vállalkozói tanácsadás címén a 2006 és 2010 közötti időszakra szóló szerződést kötött a képviselővel. Ennek alapján Hunvald György havi bruttó 300 ezer forintot juttatott az ezért munkát nem végző helyi fideszes politikusnak, a képviselő 2009 novemberi eltűnéséig. Czibula felesége hasonló fiktív szerződéssel havi 140 ezer forinthoz jutott, a két jogellenes ügylet révén összesen több mint 14 millió forint kárt okoztak Erzsébetvárosnak. Czibula az ügyészség legutóbbi információja szerint Mexikóban rejtőzik, ellene elfogatóparancs van érvényben. 

Hasonló kondíciókkal kapott havi bruttó 300 ezret Gál felhívására Hunvald révén Gál barátnője, akinek önkormányzati bérlakást is kiutaltak. A lakást azután a piaci ár töredékéért vehette meg a tárgyaláson vádlottként megjelent huszonéves lány, aki emellett a vádbeli időszakban ingyen használhatta Gál hivatali telefonját is, ez az ügyészség szerint mintegy 150 ezer forintjába került az adófizetőknek. A vádiratból kiderül az is, hogy amikor a gyengéd szálak elszakadtak Gál és barátnője között, az önkormányzati képviselői munkához biztosított telefont Gál felesége örökölte meg, aki még további 122 ezer forintos telefonszámlát csinált az önkormányzatnak. 

E vádpontok ismertetése közben a volt SZDSZ-es politikus enyhe rosszullét miatt rövid szünetet és egy pohár vizet kért. Az ügyészség Hunvald terhére rója azt is, hogy 2009 elején, a letartóztatása előtti napokban álnéven vidéki szállodákban bujkált, abban bízva, az ingatlanügyletekkel kapcsolatban megindult önkormányzati vizsgálat majd tisztázza. 

Az erzsébetvárosi önkormányzat mint sértett jogi képviselője sok százmilliós polgári jogi igényt jelentett be a tárgyaláson, a bíróság pedig döntött arról, hogy zárolják több vádlott vagyonát. A 2-2,5 éve fogva tartott Hunvald és Gál előzetes letartóztatásának fenntartásáról várhatóan még a tavasszal dönt a bíróság. Jelenleg szökés, elrejtőzés veszélye miatt vannak előzetes letartóztatásban. A büntetőper kedden Gál György elsőrendű vádlott meghallgatásával folytatódik a Fővárosi Bíróságon.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?