LMP: a húsvéti alkotmány egy pünkösdi királyságot akar alátámasztani
Az LMP véleménye szerint a húsvéti alkotmánynak nevezett alkotmánytervezet, „egy pünkösdi királyságot igyekszik alátámasztani” – mondta keddi, budapesti sajtótájékoztatóján Dorosz Dávid.
Az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának LMP-s tagja úgy fogalmazott, hogy a Fidesz által az elmúlt időszakban folytatott "elnyomó társadalompolitika" és az azt kiegészítő büntetőpolitika az alaptörvény tervezetében is megjelenik. Szerinte az alkotmánytervezet azon pontjai, amelyekkel a büntetőpolitikát akarják megerősíteni, vagy feleslegesek, vagy rossz irányba hatnak. Az alkotmány nem valós, hanem látszatmegoldásokat kínál - értékelte az ellenzéki politikus, aki hangot adott annak a véleményének is, hogy a valós megoldások hiánya látszott az utóbbi hetekben azokon a "cserben hagyott településeken", amelyek közül kiemelkedett Gyöngyöspata, Hajdúhadház és Hejőszalonta.
Ha a tényleges életfogytiglani börtönbüntetés bevezetésétől azt várják, hogy akár csak fél százalékkal csökken a bűnözés, "akkor a Fidesznél elmentek otthonról" - mondta, félőnek nevezve, hogy "megalázó módon a strasbourgi bíróság ítéletének következtében kell majd az alkotmánynak ezt a szakaszát megváltoztatni", az intézkedés olyan mértékben megy szembe a nyugat-európai jogfejlődéssel.
Problémásnak nevezte azt is, hogy az alkotmánytervezet annak az alapelvnek "a teljes kiherélését tartalmazza", hogy ha valakit egyszer jogerősen elítéltek vagy felmentetek, akkor az ügyében nem lehet újra bírósági eljárást indítani. Hangsúlyozta, hogy a modern jogállamot és a jogbiztonságot alátámasztó alapelvek közül ez az egyik legfontosabb.
A jogos védelem esetét gumicsontnak nevezte, mert úgy látja, hogy a Btk.-ban eddig is megjelenő szabályokat másolják be az alkotmánytervezetbe. Kijelentette, az LMP semmiképpen nem támogatja, hogy az emberek könnyen és gyorsan jussanak olyan eszközökhöz, amelyekkel mások életét kiolthatják.
Dorosz Dávid szerint a tervezett intézkedések azt jelzik, hogy a Fidesz érzékeli, nem tud közbiztonságot teremteni. A képviselő azt mondta, hogy cserben hagyták a kisfalvakat és ezeken a területeken az állam lényegében megszüntette az erőszak monopóliumát. "Úgy látszik, a Fidesznek ez a megoldása Gyöngyöspatára, ez a megoldása Hajdúhadházára, hogy fegyverezze fel magát a lakosság" - mondta a képviselő, jelezve: ezt a "cinikus és arrogáns választ" egy veszélyes folyamat első lépésének tartják. Kijelentette, hogy a "bilincs és gumibot politikája" drága, mert kiegészítve a három csapás törvénnyel több tízmilliárd forintba kerül az adófizetőknek. A politikus a változtatásokat hatástalannak nevezte, mert a kormánypártok által ígért közbiztonságot és nyugalmat sem teremtették meg.
Dorosz Dávid szerint a Fidesz az elmúlt egy évben "lényegében módszeresen a rendőrség szétverésén és megfélemlítésén dolgozott". Jelezte, hogy az elmúlt hetekben a rendőrszakszervezetek sok jogos követeléssel és kívánalommal léptek fel. Utalt arra, hogy elmaradt a Fidesz választási programjában ígért 30 százalékos bérfejlesztés, ráadásul csökkentették a rendőrök cafetériáját és ruhapénzét is. Eközben a rendőröket és családjukat titkosszolgálati módszerekkel is megfigyelhetik - fűzte hozzá.
Az LMP álláspontját ismertetve azt mondta: olyan, a szociálpolitikával kiegészített büntetőpolitikára van szükség, amely elsősorban a bűnmegelőzésre, másodsorban a bűnismétlés elkerülésére, harmadsorban az áldozatsegítésre koncentrál. A politikus ezt kiegészítené a rendőrség megerősítésével és átalakításával. Kijelentette, hogy Magyarországnak a másik három visegrádi országhoz hasonlóan el kell indulnia a helyi rendőrségek kialakítása felé.