2011. április. 05. 11:25 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 05. 11:39 Itthon

Fukusima miatt emelkedhet a jégeső-elhárítás költsége

Jelentősen emelkedhet a jégeső-elhárítás idei költsége a Dél-Dunántúlon a hatóanyagárak, részben a japán Fukusima-1 atomerőmű sérülésével összefüggésben bekövetkezett emelkedése miatt.

Huszár István, a szolgáltató Nefela Egyesülés igazgatója ezt úgy magyarázta az MTI-nek kedden: az ezüstjodid technológiát alkalmazó egyesülés számára rossz hír, hogy az atomerőmű sérülése okán keresetté vált jódtabletták miatt a jód ára a tavalyihoz képest 200 százalékkal magasabb. Az ezüst pedig ezen idő alatt 150 százalékkal drágult és 38 éves csúcson van.

"Tavaly az általunk használt ezüstjodid tartalmú hatóanyag 750 forintba került literenként, most 1200 forint. A korábban beszerzett készleteink csak május végéig elegendőek, utána a költségek jelentős emelkedésével kell számolnunk. Azt azonban még nem tudni, mennyivel kerül majd többe az idei szolgáltatás" - jegyezte meg.

Huszár István kitért arra, hogy idei költségvetésük 128 millió forint, melyből legfeljebb 50 millió forintot a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal áll, a többit önkormányzatok, biztosítók, hegyközségek, mezőgazdasági termelők adják össze.

Rámutatott ugyanakkor, hogy amíg az érintett települések és hegyközségek 97 százaléka, addig a szántóföldi földművelők mindössze 30 százaléka járul hozzá a jégeső-elhárításhoz. "Az utóbbiak nagyobb áldozatvállalásában bízunk annak érdekében, hogy megelőzzük a hatóanyagok drágulásából adódó anyagi problémákat" - tette hozzá. Az igazgató utalt rá: az országban egyedülálló, Baranyában 1991-től, a Baranya, Tolna és Somogy alkotta Dél-Dunántúlon pedig teljes körűen 2004-től működő jégeső-elhárító rendszernek köszönhetően működésük óta 72 százalékkal csökkentek a jégkárok, s ezáltal mérséklődtek a termelők biztosítási díjai is.

A Nefela Egyesülés májustól szeptember végéig korszerű berendezésekkel, lokátorokkal figyeli a zivatarfelhők kialakulását. Ha a műszerek veszélyt jeleznek, a földekre tavasszal kitelepített úgynevezett talajgenerátorok segítségével ezüstjodid szemcséket juttatnak felhőkbe a nagyobb jégdarabok kialakulásának megakadályozására. Az anyag a vízpárát apró jégkristályokká alakítja, így a jégszemcsék kisebbek lesznek, vagy még a földet érés előtt elolvadnak, és nem tesznek kárt a mezőgazdasági kultúrákban.

Az ezüstjodid-technológia a régi szovjet rakétás jégeső-elhárítást váltotta fel, az utóbbi ugyanis kevésbé volt eredményes. Baranyában 1987-ben például a mezőgazdasági, háztáji növénykultúra mintegy 20 százaléka pusztult el jégesők következtében.

 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?