Püspökladányban az MSZP nyerni akar
Az Arnóth Sándor püspökladányi országgyűlési képviselő, polgármester halála miatt várható időközi egyéni országgyűlési képviselőválasztásnak jártunk utána.
Az 1998 és 2010 között fennállt egyensúlyi helyzetben – ez alatt az értendő, hogy mind a Fidesz, mind az MSZP bírta a parlamenti mandátumok több mint egyharmadát, vagyis, feltételezve, hogy a frakciók egységesen szavaznak, a kétharmados törvények módosításának e két párt „igen” szavazata feltétele volt, más pártokéi azonban nem – a parlamenti választások első fordulóiban a következő eredmények születtek Püspökladányban (félkövér betűvel az eredményes választás győztese):
| MSZP | Fidesz |
1998, I. forduló | Szűrös Mátyás, 31,55 százalék | Arnóth Sándor, 26,89 százalék |
1998, II. forduló | Szűrös, 36,5 százalék | Arnóth, 44,59 százalék |
2002, I. forduló | Molnár László, 45,31 százalék | Arnóth, 40,46 százalék |
2002, II. forduló | Molnár, 49,31 százalék | Arnóth, 50,69 százalék |
2006, I. forduló | Csontos János, 44,71 százalék | Arnóth, 44,21 százalék |
2006, II. forduló | Csontos, 50,76 százalék | Arnóth, 49,24 százalék |
2010, I. forduló | Csontos, 15,27 százalék | Arnóth, 57,02 százalék |
Mint látható: az egyensúlyi helyzet tizenkét éve alatt Püspökladány – pontosabban: Hajdú-Bihar megye hatodik választókerülete, azaz Báránd, Bihardancsháza, Bihartorda, Földes, Kaba, Nádudvar, Nagyrábé, Püspökladány, Sáp, Sárrétudvari, Szerep és Tetétlen – klasszikus billegő választókerület volt: 1998-ban az első körben közel tizennégy százalékot kapott, majd visszalépett kisgazdáknak, 2002-ben pedig Orbán Viktor rendkívüli energiáinak köszönhetően fordult a kocka, míg 2006-ban mindkét forduló erősen döntetlen közeli eredményt hozott.
A két XIII. kerületi választókerület kivételével tavaly még az olyan választókerületekben – például Kisbéren vagy Gazdagréten – is fölényesesen győzni tudott a Fidesz, amelyekben az egyensúlyi helyzet három választásán, 1998-ban, 2002-ben és 2006-ban az MSZP magabiztosan nyert, az addig billegő körzeten pedig végigsöpört a fülkeforradalmi cunami. Mint fönt látható, Püspökladányban és környékén sem volt ez másképp.
A legfrissebb közvélemény-kutatások az egy évvel ezelőtti állapothoz képest a kormánypárt népszerűségének enyhe csökkenését mutatják. Ez azonban nem olyan súlyú, hogy egy, a közeljövőben esedékes választáson a szocialisták minimális győzelmi reményekkel vágjanak neki a kampánynak.
Az MSZP számára a legoptimálisabb forgatókönyv az lehet, ha az alacsony részvétel miatt érvénytelen lesz a választás, vagyis az emberek mozgósítása kontraproduktív lenne. Ezt erősítette meg a hvg.hu-nak egy szocialista háttérember is, aki szerint megpróbálják „lapos kúszásban megoldani”, a párt politikusai azonban ennél árnyaltabban látják a helyzetet.
„Az MSZP valószínűbb, hogy kettő, mint hogy egy személyt indít a képviselő- és a polgármester-választáson” – tudatta lapunkkal Oláh Lajos országgyűlési képviselő, az MSZP Hajdú-Bihar Megyei Választmányának elnöke, aki abban bízik, hogy pártja a jövő hét végéig nyilvánosságra hozza a neveket. Ennél sokkal többet nem tudtunk kihúzni az ellenzéki párt tavalyi megyei listavezetőjéből. „Még nem volt olyan választás, amelyen ne úgy indultunk volna, hogy ezt meg kell nyernünk” – latolgatta az esélyeket. „Az MSZP egyetlen választókerületről, időközi kampányról sem mond le. Mindenhol azzal indulunk, hogy sikert szeretnénk elérni és javítani az eredményeinken. A győzelem csak a szavazókon múlik és azon, hogy hány embert tudunk aznap elvinni a szavazófülkékbe, illetve versenytársaink hányat tudnak. Ma még ezt nagyon korai megmondani” – mondta Mesterházy Attila pártelnök-frakcióvezető, hozzátéve: még nem tudja, hogy egy vagy két jelölt lesz-e.
Az MSZP egyik Hajdú-Bihar megyei erős emberének a fejében a két posztra három ember merül fel és szerinte szinte biztos, hogy más lesz a polgármester- és más a képviselőjelölt. Forrásunk szerint „a polgármester-választás hozható, mert lenne egy nagyon jó helyi jelöltünk”. A helyi viszonyokat pontosan ismerő szocialista hozzátette: a helyi Fidesz nem túl egységes, a kormánypártnak több jelöltjelöltje is van és egyáltalán nem biztos, hogy azok a helyi fideszes politikusok, akikből végül nem lesz polgármesterjelölt, egységesen és minden erejükkel támogatni fogják pártjuk polgármesterjelöltjét. Szerinte a választókerület 1985 és 1998 közötti országgyűlési képviselője, a legutóbb 1998-ban indult Szűrös Mátyás aligha játszhat bármilyen szerepet a mostani választásban.
Az MSZP egyik elnökségi tagja máshogy látja a helyzetet, mint a Hajdú-Bihar megyei politikustársa. Szerinte ugyanis inkább a parlamenti választás „hozható”, ugyanis „Arnóth miatt a Fidesz Püspökladányban verhetetlen”. Ugyanakkor úgy látja, a környező tizenegy település a szocialisták javára döntheti el a parlamenti választást.
Tekintettel arra, hogy az alkotmányozás – pontosabban: annak elutasítása – terén az LMP és az MSZP álláspontja nagyon közel áll egymáshoz, az LMP álláspontjára is kíváncsiak voltunk. Más párt jelöltjét nem fogja támogatni az ökopárt – felelte a hvg.hu kérdésére Schiffer András frakcióvezető egy hétfői sajtótájékoztatón. Schiffer még a két forduló közötti együttműködést is kizárta „a jelenlegi parlamenti politikai térképen lévő erők” bármelyikével. Mind Schiffer, mind Jávor Benedek országgyűlési képviselő szerint a kérdés alapvetően a helyi szervezetre tartozik. „Egyelőre a Hajdú-Bihar megyei szervezettől várunk javaslatot az Országos Választmány részére. […] Ez egy bázisdemokratikus párt” – közölte a hvg.hu-val Jávor, aki szerint korai még arról beszélni, hogy a két választáson ugyanaz a személy lesz-e a párt jelöltje. Sőt: még az sem dőlt el, hogy az LMP elindul-e a választáson – tette hozzá. Míg azonban Schiffer kizárja az MSZP-vel történő választási együttműködést, addig Jávor azt „nem tartja valószínűnek”. Jávor egyúttal kitérően válaszolt arra, hogy a parlamenti választáson pártja esetleg az alacsony részvétel miatti érvénytelenséget tűzi-e ki célul, ugyanakkor Püspökladánytól elvonatkoztatva azt mondta: „nem lehet egy demokráciában hívő politikai párt programját arra építeni, hogy érvénytelen legyen egy választás és ezért nem indítani jelöltet”.