2011. március. 30. 13:30 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 30. 13:31 Itthon

A zöldombudsman kitart megszüntetendő posztja mellett

A jövő nemzedékek ombudsmanja jogintézménye hasznos, tökéletes a környezetvédelem "rendszerhibáinak" kiszűrésére - mondta Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa szerdán.

A "zöld ombudsman" ellentmondásosnak nevezte, hogy Orbán Viktor miniszterelnök szerint alkotmányos garanciákat kell vállalni a jövő nemzedékek védelme érdekében, ám a kormánypártok továbbra is megszüntetnék a jövő nemzedékek ombudsmanja intézményét. Ezzel együtt örömét fejezte ki, hogy az egészséges környezethez való jog – az ombudsman javaslatával összhangban – bekerülhet az új alkotmányba, a korábbi tervektől eltérően.

Fülöp Sándor szerint külföldön zavart idézne elő a jövő nemzedékek ombudsmanja jogintézményének, "márkanevének" eltűnése, hiszen számos európai ország és az ENSZ is példaértékűnek tartotta, hogy az Magyarországon létezik. Az ombudsman március 30-án írt levelében arra kérte a parlamenti képviselőket, járuljanak hozzá, hogy a jövő nemzedékek ombudsmanja az Országgyűlés által választott, hatáskörében független intézmény maradjon az új alkotmány keretei között is.

„Ha az erre vonatkozó módosító javaslatok elvéreznek és a zöld ombudsman a jövőben csupán az általános biztos által kinevezett és irányított helyettes lesz, akkor a hosszú távú szempontok - az egészséges környezethez való alkotmányos jog és a jövő nemzedékek élethez való joga - automatikusan alárendelődik a rövid távú érdekeknek, elsősorban a különböző gazdasági jogok érvényesítésének” - mondta Fülöp Sándor. Emlékeztetett arra, hogy négy éve az Országgyűlés lényegében egyhangúlag - a Fidesz szavazataival is - fogadta el a független "zöld  ombudsman" intézményét.

Jobbról is kiálltak Fülöp mellett

Az ombudsman azt is megemlítette, hogy az intézmény fennmaradása kapcsán megfogalmazott álláspontjával egybecsengően mértékadó egyházi és világi értelmiségiek nyílt levelet fogalmaztak meg, illetve az egyébként rendkívül sokszínű zöld civil szervezetek is összeálltak és 104-en írták alá erre vonatkozó kiáltványukat. Több száz európai környezetvédelmi szervezet lobbiszövetsége és több jelentős brit szervezet külön is szót emelt a magyar alkotmány környezetvédelmi rendelkezéseinek a védelmében - idézte fel a közelmúlt eseményeit az országgyűlési biztos.

Az ombudsman megfogalmazta javaslatait az alaptörvényhez, javasolja például, hogy az Alkotmányba kerüljön be: az állam környezetvédelmi feladatairól az elővigyázatosság, a megelőzés, a szennyező fizet, valamint az integráció elve jegyében gondoskodik, továbbá mindenkinek joga van a testi és lelki egészséghez. Törvényben meghatározott keretek között mindenkinek joga van a környezetét érintő döntésekben való részvételhez - indítványozza egyebek között az országgyűlési biztos.

Fülöp Sándor javasolja azt is, hogy a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok biztosát, a jövő nemzedékek biztosát és az állampolgári jogok általános biztosát az Országgyűlés kétharmaddal, hat évre válassza, a biztosok ne legyenek újraválaszthatók, illetve ne lehessenek tagjai pártnak és ne folytathassanak politikai tevékenységet. Az alapvető jogok biztosaira vonatkozó részletes szabályokat és helyettesítésük rendjét sarkalatos törvény határozza meg - javasolja az ombudsman. Az állami vagyon kapcsán pedig azt indítványozza: kerüljön be a szövegbe, hogy a természeti erőforrások a nemzeti vagyon részét képezik.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.