Tárki-tanulmánykötet: így változik a nők és a férfiak szerepe
A nők és a férfiak helyzetével, egyebek mellett családon belüli szerepükkel, munkaerő-piaci helyzetükkel, esélyegyenlőségi kérdésekkel foglalkozik a Tárki Társadalomkutatási Intézet Szerepváltozások 2011 című tanulmánykötete, amelyet csütörtökön mutattak be a Nemzeti Erőforrás Minisztériumban.
Bernáth Ildikó fogyatékosságügyi miniszteri biztos a sajtótájékoztatón úgy vélekedett: a tanulmányokban olyan megállapítások szerepelnek, amelyeket hosszú távú stratégiák kidolgozásánál mindenképpen figyelembe kell venni. Példaként - többek között - a munkaerő-piaci stratégiát említette.
Emlékeztetett arra, hogy 1997 óta ez a hatodik, e témában készült tanulmánykötet, s vannak benne folyamatosan visszatérő témák. Mint mondta, a kutatásokból kiderül, hogy csökkent ugyan a nők és a férfiak bére közötti különbség, de az még mindig jelentős. Jobban keresnek a férfiak azokban a szférákban is, amelyekben a nők vannak többségben – közölte, hozzátéve: ilyen például a közigazgatás is.
Kitért arra: nyomon követhető az is, hogy a gyermekvállalásnak milyen hatása van a nők és a férfiak munkahelyi viszonyaira. Előbbiek 71 százaléka úgy éli meg, hogy ez negatív hatással lesz a munkavállalásra, ám a férfiak több mint hatvan százaléka is így vélekedik.
Bernáth Ildikó felhívta a figyelmet arra, hogy az egyik tanulmány szerint a gyermekek számának növekedésével növekednek a nőket ért hátrányok a munkaerőpiacon, ami azzal a következménnyel jár, hogy a tervezettnél kevesebb gyerek születik meg.
Nyitrai Imre szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkár úgy fogalmazott: él egy sztereotípia a jobboldali kormányokkal kapcsolatban, miszerint a fakanálhoz akarják visszaterelni a nőket. Mint leszögezte: a kormányzat eddigi intézkedései is bizonyítják, ez nincs így, és a gyakorlatban is meg akarják valósítani azt az elvet, hogy az esélyegyelőség középpontjába a választhatóságot állítják.
Pongrácz Tiborné, a kötet egyik szerkesztője a tanulmányok megállapításai közül több érdekességet is kiemelt.
Ezek közé tartozik a kisgyermekek napközbeni ellátásának vizsgálatáról készült tanulmány, amely felveti azt a gondolatot, hogy a szülőknek nagyobb arányban kellene "beszállniuk" a bölcsődék működtetésének finanszírozásba ahhoz, hogy jól működjön a rendszer.
Beszámolt arról is, hogy mostanra az egykeresős tradicionális értékrend bizonyos értelemben visszaszorult, és - elsősorban a családok stabilitásra törekvése miatt - inkább a két lábon állás a jellemző.
A Tárki ezen sorozatában először készült kutatás a családi férfiszerepekről és apaképekről. Pongrácz Tiborné szerint ez azért is nagyon fontos, mert Magyarországon az elmúlt években a férfiszerep nagyon jelentős mértékben megingott. Ugyancsak az érdekes tanulmányok közé sorolta a roma nők családon belüli szerepének erősödéséről szóló anyagot, amelynek elsősorban a férfiak munkanélkülisége az oka.