2011. március. 24. 15:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. március. 24. 15:28 Itthon

Mit kínál a magyar nemzet?

Deklarált kormányzati cél, hogy a fiatalok itthon maradjanak vagy hazatérjenek, ha már külföldön próbáltak szerencsét. Az eddig ismert programok sikerét egyelőre nehéz megbecsülni, s nem tűnik úgy, hogy tömegeket mozgatnának meg az eddigi kezdeményezések.

Olyan országot szeretnénk felépíteni, amely nem elküldi, nem eltaszítja, nem kilöki a fiatalokat, hanem hazahívja és várja őket – mondta Orbán Viktor szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt egy fővárosi zeneiskolában, a kampányhajrában. A február 7-i országértékelő egyik fő üzenete szintén hasonló volt. A most már kormányfő úgy fogalmazott: „Nem mondhatunk le a fiataljainkról sem. Az is a küldetésünk része, hogy küzdenünk kell értük, hogy meg kell tartanunk őket, hogy el kell érnünk, sikeresnek lenni, boldogulni és Magyarországon élni megférjen egy gondolatban. Ma nem ez a helyzet. Siker és boldogulás kapcsán az első gondolat, hogy miképpen lehetne elmenni innen. A mi küldetésünk, hogy velünk együtt keressék ők is a boldogulásukat, s afféle modern kori mesterlegényekként a nagyvilágba is eljutottak, miután ott is megállták a helyüket, jöjjenek vissza, jöjjenek haza hozzánk”.

Aztán meg egy kereszténydemokrata politikus, nevezetesen Hoffmann Rózsa szájából is hasonló hangzott el: „A kormánynak az a vállalt küldetése, hogy olyan országot építsen, amely itthon tartja a fiatalokat, az elvándoroltakat pedig hazacsábítja. Ezt azonban önmagában véve a legjobb felsőoktatási törvény sem tudja elérni munkahelyek és jó életminőség nélkül”.

Jó hír lehet a politikusaknak egy kutatás eredménye is. Eszerint a fiatalok többségében az anyagi megbecsülés, az egyéni cselekvési hajlandóság hiánya, az örökös elégedetlenség, búskomorság és a felelősség áthárítása miatt merül fel a külföldre költözés lehetősége – derül ki abból a tanulmányból, amely a 80-ban születettek generációjával foglalkozik. A kötet bemutatásakor a publikáló Kontra Műhely munkatársa, Szabó Anita azt  mondta: annyiban egyezőek a válaszok, hogy legfeljebb 5 évre és nem végleg akarják itthagyni az országot  a fiatalok.

Ennek jegyében indulhatott a gyerehaza.org is, amelyet az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) jegyez. „Ezt a honlapot azért hoztuk létre, hogy segítsük a külföldet megjárt magyar fiatalokat a hazatérésben” – írják a szerkesztők.  Az oldalon már van egy néhány bejegyzéses blog, hírek és egy 10-es lista a Túró Ruditól a szép lányokig - amiért érdemes Magyarországon maradni. „Magyarországot még nem érintette meg a nemeket összemosó filozófiák szele” – olvasható a maradás melleti érvek listájában. Egyelőre persze nem látni pontosan, hogy ezek az információk miként fogják arra ösztökélni a fiatalokat, hogy hazatérjenek. Az IKSZ volt egyébként az, amely év elején bejelentette, hogy Szólj bele a közéletbe címmel országos kampányt indít, melynek egyik fő témája a magyar fiatalok külföldre vándorlásának problémája.

Úgy tűnik, hogy a kormánypárti kommunikációban a fiatalok hazahívása és itthon tartása főként a KDNP (és ifjúsági szervezetének) reszortja. Március elején például ők jelentették be, hogy a rezidensek átmeneti adómentességéről nyújtanak be javaslatot a parlamentnek.  A koncepció szerint adómentességet élvezne az, aki az egyetem elvégzése után belép a magyarországi rezidens rendszerbe, és elkötelezi magát a pálya mellett. Ha vállalja a feltételeket, 5 évig személyi jövedelemadó-mentességet élvez, az ezt követő 5 évben pedig fokozatosan csökkenne, majd megszűnne a számára járó adókedvezmény. Az IKSZ pedig azt szeretné, ha a fiatalok külföldön szerzett tudományos fokozatának magyarországi honosítása egyszerűsödne, illetve bizonyos esetekben való megszűnne.

A hazacsábítás, illetve a képzett ifjak itthon tartásának része a felturbózott Lendület program is. A fiatal kutatók számára idén harmadjára meghirdetett programra rendelkezésre álló összeget megduplázták, 600 millió forintra lehetett pályázni. Egyetemi és kutatóintézeti szakemberek pályázhatnak. Míg tavaly huszonkét jelentkező volt, az idén már száz - jelentette be Pálinkás József, az MTA elnöke egy héttel ezelőtt. A nyerteseknek az MTA öt évre biztosítja a támogatást. 

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.