2011. március. 22. 14:42 Hírszerző/FH Utolsó frissítés: 2011. március. 22. 14:37 Itthon

Rubovszky György: 1988 óta zajlik az alkotmányozás

Rubovszky György kereszténydemokrata politikus szerint Sólyom László álláspontja, miszerint nem szerencsés, ha csupán a kormánytöbbség dönt egy új alkotmányról, ma úgy értelmezhető, mint ami szembe megy a népakarattal.

Rubovszky György, az új alkotmányt előkészítő eseti parlamenti bizottság volt tagja a Duna Televízió reggeli műsorában beszélt arról, hogy nem szabadna az alkotmányozást a mai naptól április 18-ig tartó folyamatnak tekinteni. Megfogalmazása szerint 1988 óta zajlik folyamatosan az alkotmányozás Magyarországon. A műsorban szóba került Sólyom László korábbi államfő nyilatkozata, miszerint nem szerencsés, ha csupán a kormánytöbbség dönt egy új alkotmányról. Sólyom László ezt 17 évvel ezelőtt mondta, ám titkárságvezetője szerint a véleménye azóta sem változott.

Rubovszky György szerint a tizenhét évvel ezelőtti nyilatkozat idején számos törvény kikerült a kétharmados jogszabályok sorából, így akkor lehetett azt hangsúlyozni, nehogy az alkotmány is a feles törvények közé kerüljön. A politikus feltette a kérdést: ha a kormánytöbbség 97 százalékos lenne, akkor se tartaná-e elegendőnek azt a korábbi köztársasági elnök az alkotmányozáshoz. Szerinte szembemegy a népakarattal ez az álláspont.

A kormánypárti képviselő azt is kiemelte, hogy tavaly júniusban az alkotmány-előkészítő eseti parlamenti bizottság megszólított hetven-nyolcvan civil szerveztet, intézményt, jogi műhelyeket és egyetemeket az új alkotmány tartalmát illetően. Azon túl minden politikai pártnak biztosított volt a lehetőség, hogy további öt szervezettől kérjen be az új alaptörvényre vonatkozó elképzeléseket. Megfogalmazása szerint gyakorlatilag az egész társadalom előtt nyitva állt az alkotmányozás és az alkotmányhoz való hozzászólás lehetősége.

Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2024. december. 23. 16:39

Orbán Viktor négy ruhája

Négy nap alatt négyszer volt alkalma nyilatkoznia, évet értékelnie a miniszterelnöknek, Orbán Viktor ezt négyféleképpen tette meg. Milyen volt az európai, a tanítóbácsis, a rutinból lenyomós és a szerepét komolyan vevő Orbán, és mi volt a közös a négy szerepben?