West-Balkán: perli az önkormányzatot az egyik áldozat családja
Kártérítésre megy a Terézvárosi Önkormányzattal a West-Balkán tragédiában életét vesztett egyik fiatal családja, mert felelősnek tartják a hivatal illetékeseit is – tudta meg a hvg.hu. A szervezők által túlméretezett vendégszám mellett a szórakozóhely épülete is hemzsegett a hibáktól. Korábban írtunk már a szakértők által talált problémákról, de úgy látszik ,a West-Balkánban hibát hibára halmoztak, s az előírásokat egyáltalán nem tartották be.
A terézvárosi önkormányzat, pontosabban annak jegyzője, illetve a Polgármesteri Hivatal ellen is kártérítési pert kezdeményez a West-Balkánban történt, három halálos áldozatot követelő tragédia egyik sértetti képviselője, Békefi László ügyvéd. Mint a hvg.hu-nak elmondta, szerinte a január 15-én történtekhez az is hozzájárult, hogy az önkormányzat illetékesei nem tettek eleget ellenőrzési kötelezettségüknek.
Békefi László szerint téves Terézváros illetékeseinek az a hivatkozása, hogy mivel nem volt bejelentés a rendezvényről, ezért azt ellenőrizniük sem kellett, illetve arra nem volt lehetőségük. „Ez nem túl jó védekezés egy olyan, több ezer fős rendezvény esetében, ahol a szervezőkkel és a hellyel is voltak korábban gondok. Ezeket ráadásul az önkormányzat is elismerte a történtek után” - mondta az ügyvéd, hozzátéve: a jegyző azzal védekezik, hogy nem volt jogszabályi lehetősége arra, hogy fellépjen a buli ellen, és azonnali hatállyal bezárassa a West-Balkánt kilencven napra, ugyanakkor azt január 15-e után négy nappal már meg tudta tenni.”
Békefi László hangsúlyozta, mivel a WB-ben számos - ezres nagyságrendű - eseményt tartottak, azokról a jegyzőnek, az önkormányzatnak rendelkezniük kellett információkkal. „Mondhatnám, ha tudtak róla, s nem léptek fel a rendelkezésre álló eszközeikkel, az a baj, ha pedig nem tudtak róla, akkor az.” Az ügyvéd közölte azt is, próbált egyezkedni a kerület vezetőivel, de ők nem ismerik el az ellenőrzések elmulasztása miatti felelősségüket. Így nem lát más utat, mint a kártérítési per megindítását.
A West-Balkán kapcsán a nyomozást halálos tömegszerencsétlenség okozásának gyanújával a rendőrség már lezárta, az iratok január vége óta a Fővárosi Főügyészségen vannak, és a vádemelés hamarosan megtörténhet. Az eljárás során a Budapesti Rendőr-főkapitányság Életvédelmi Osztálya több szakértőt kért fel. Az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs (ÉMI) Nonprofit Kft. munkatársai pedig – a hvg.hu birtokába került dokumentumok szerint – azt állapították meg, hogy a különböző hatósági előírásokat, amelyek a szórakozók biztonságát szolgálják sem tartották be a hely üzemeltetői.
Így többek között a „lépcsőt nem arra alakították ki, hogy nagyobb embertömeget befogadjanak, azon hosszabb ideig tartózkodjanak.” Márpedig a központi lépcső, amelyen – és csak ezen – végrehajthatták a hely felsőbb szintjeinek a kiürítését, nem felelt meg az előírásoknak, ráadásul annak meglazult üvegmezői balesetveszélyesek. Az ÉMI szakértői megjegyezték, az engedélyezési terv tűzvédelmi leírásában is még lényegesen kisebb létszám esetében is több füstmentes lépcsőház kialakítását javasolta. Ám sem ezekkel, sem hő- és füstelvezetéssel sem rendelkezett az épület. A kiürítésnél egyébként az építési engedélyezési dokumentációban szereplő 1484 fővel számoltak, ám a január 15-ei bulin kétszer ennyien vettek részt.
A menekülési utakra vonatkozó épületszerkezeti-és tűzvédelmi követelmények a szórakozóhely épületében nem teljesültek. Az sem mellékes, hogy „az előtér és a földszinti vendégtér közötti kétszárnyú ajtó a menekülés irányával ellentétesen nyílik.” Az ajtó szélessége, még ha kicsivel is, de az előírtaktól kisebb volt. A menekülési útvonal (amely nem volt az előírásoknak megfelelő) padlóburkolata ráadásul éghető anyagú szőnyeg, amely szintén nem lehetne az. A negyedik emeleten, az északkeleti teremben az engedélyezési tervek szerint nem is lehetett volna rendezvényt tartani.
A szakértők figyelemmel voltak arra is, hogy a vendégek létszámának megfelelő volt-e az illemhelyek kialakítása, és számításaik szerint nem találták azt elegendőnek, ugyanis mintegy 950 főre szabták a WC-fülkéket és vizeldéket. Azonban a mosdók száma is kevesebb volt az előírtaknál.
Az ÉMI munkatársai azt is megállapították, hogy a rendezvényközpontban „megvalósult kialakítás jelentős eltéréseket tartalmaz a tervezett (de még nem engedélyezett) kialakítástól. Ráadásul olyan építési munkálatokat – például a szerkezet megerősítését – hajtottak végre a West-Balkánban, amelyek engedélykötelesek, és amelyeket csak azután végezhetnek el, hogy megkapták rá a jogerős építési engedélyt.
Ezzel viszont a West-Balkán (WB) Kft. nem rendelkezett. Súlyosbítja a helyzetet, hogy az engedélyezési tervdokumentáció egyik építész tervezője Arató Gábor építész, aki a cégkivonatok alapján a vállalkozás ügyvezetője is. A szakértők kiviteli tervvel vagy annak létére való utalással sem találkoztak, holott „a helyszínen hatósági engedélyhez kötött építési tevékenység folyt”. Az pedig már csak hab a tortán, hogy az előírások ellenére nem jelentették be a hatóságoknak azt, hogy korábban hiába végezték el az azbesztmentesítést, az nem járt sikerrel, s az épület falai továbbra is tartalmazzák ezt az egészségre káros anyagot.
Februárban beszámoltunk már arról, hogy egy másik szakértői anyag szerint a szórakozóhely üzemeltetője, a rendezvény szervezői, a biztonsági szolgálat emberei és a VI. kerületi rendőrkapitányság munkatársai egyaránt hozzájárultak a három halálos áldozatot követelő tragédia bekövetkeztéhez.