Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Schmitt Pál köztársasági elnök terrorista fenyegetésre hivatkozva kért és kapott a Belügyminisztérium 800 millió forintot – írta a Blikk.
A kormány által tavaly alapított Terrorelhárítási Központ (TEK) pedig csak több százmillió forint elköltésével tudja megvédeni az állampolgárokat és az állami vezetőket. A lap értesülései szerint ugyanis a Belügyminisztérium (BM) az imént említett okokra hivatkozva kért és kapott ismét felmentést a közbeszerzés alól az országgyűlés rendészeti bizottságától.
Most több mint 800 millió forintot költenek el közbeszerzés nélkül, alig egy hónapja 1 milliárdért vásároltak eszközöket ugyanígy. Egyebek mellett számítógépekre, szoftverekre, videokamerákra és autók szervizelésére összesen 807 millió forintot költ el a közeljövőben a TEK. A milliárdot közelítő beszerzésre „nemzetbiztonsági okokból” nem írnak ki közbeszerzési pályázatot, a vásárlás indoka pedig: „terrorveszély elhárítása” illetve a „köztársasági elnök és a miniszterelnök biztonságának garantálása”.
Bár Pintér Sándor belügyminiszter szerint biztonsági okokból „nem kívánatos nyílt közbeszerzési eljárás lebonyolítása”, a szakértő szerint az államnak mégis lenne lehetősége versenyeztetni különböző cégeket, ami takarékosabb megoldás lehetne. Földes Ádám, a Transparency International Magyarország nevű civil szervezet vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy míg a honvédelmi beszerzéseknél a „hadra fogható”, átvilágított cégek listája nyilvános, addig belügyi vagy titkosszolgálati beszerzések esetén a közvélemény azt sem ismerheti meg, egyáltalán milyen vállalkozásokat tekint megbízhatónak az állam.
A lapnak a Belügyminisztérium a kért időpontig nem adott választ arra, milyen új terrorveszély fenyegeti Magyarországot, vagy az állami vezetőket, ami a beszerzést indokolja.