Itthon hvg.hu 2011. március. 07. 06:34

Rokkantnyugdíjasok: kiket állíthat munkába a Matolcsy-csomag?

A kormány a hírek szerint százezer rokkantnyugdíjast terelne vissza a munkaerőpiacra, de azoknak a száma, akiknél erre valódi esély nyílhat, sokkal kisebb – vélik szakértők, akik szerint egyébként a rokkantnyugdíjak problémájának ideális megoldása az lehetne, ha minél fiatalabb korban megkezdődne az ilyen ellátásban részesülők oktatása, átképzése.

Elhibázott volt az előző reform?
A kormány tervezett intézkedései érinthetik azt a közel 24 ezer főt is, akik nem rokkantnyugdíjban, hanem rehabilitációs járadékban részesülnek. Ezt a legfeljebb három évig járó juttatást még 2008-ban, a rokkantsági ellátások legutóbbi reformja során vezették be. Akkor szigorodott az orvosi vizsgálati rendszer, amely megpróbálta kiküszöbölni a korrupciót is – kizárva annak lehetőségét, hogy olyanok kapjanak rokkantnyugdíj-ellátást, akik nem jogosultak rá. A vizsgálat eredménye alapján részben még munkaképesnek tartott kérelmezőknek az állam próbált meg segíteni az elhelyezkedésben egy olyan programmal, amely átképzéssel vagy egy új szakma betanításával vezette volna vissza a résztvevőket a munkaerőpiacra. A rehabilitációs járadékban részesülők száma az új rendszert működtető apparátus lassú felállása miatt csak lassan kezdett növekedni; sokan ma úgy vélik, hogy a 2008-as változtatás eleve elhibázott volt és nem is „aratott fényes sikert”. Azt is felvetették, hogy a hároméves program utáni egyéves „tilalmi idő” végeztével esetleg sokan ismét juttatást igényelnek majd. Adler Judit, a GKI Gazdaságkutató szakértője szerint a legelső résztvevők számára idén jár le a hároméves program, így a korábbi változtatások értékelésével érdemes megvárni, hogy ők milyen eredménnyel tudnak ismét munkába állni.

A korengedményes nyugdíjak többségének megszüntetése mellett a kormány múlt héten bejelentett Széll Kálmán-terve átírná a rokkantnyugdíjakra, rokkantsági ellátásokra vonatkozó szabályokat is, és felülvizsgálná a korábbi rokkanttá nyilvánítási minősítéseket. A Nemzetgazdasági Minisztérium háttértanulmánya szerint a tavaly szeptemberi adatok alapján 728 ezren kapnak itthon rokkantsági nyugellátást, akik ha dolgoznának – még akkor is, ha feleakkora mértékben járulnak hozzá a termeléshez, mint a 3,7 millió foglalkoztatott – közel 10 százalékkal növelnék a magyar GDP-t.

A tanulmány szerint az „EU élenjáró országaiban” a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása 40 százalékos, míg itthon csak 12-15 százalékos. A munkaképes korú népességen belül a rokkantsági ellátásban részesülők aránya viszont magas (2007-ben meghaladta a 12 százalékot, míg Szlovákiában csak 6,3 százalék volt ez az arány, az OECD átlag pedig ennél is kevesebb, 5,8 százalék) – olvasható a minisztériumi tanulmányban.

Széll Kálmán-terv: Matolcsy nem beszélt a részletekről
Túry Gergely

A jelenlegi támogatási rendszer a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint „esetenként túl sokat ad, fontos támogatások azonban hiányoznak”. A rendszer legsúlyosabb ellentmondása a tárca háttéranyaga szerint az, hogy a munkáltató nem kap érdemi tájékoztatást a megváltozott munkaképességűek rehabilitációs értékeléséről, így pedig nehéz elhelyeznie őket a megfelelő munkakörökbe. A rendszer másik ellentmondása, hogy nem különbözteti meg a teljes rehabilitációt a részleges rehabilitációtól, ráadásul ebből a szempontból a Munkaerőpiaci Alapból nyújtott támogatás és a költségvetési támogatás gyökeresen ellentétes logikát követ – olvasható az elemzésben, amely szerint a rehabilitáció eredményességének megvizsgálására is sokszor szükség volna, legtöbbször mégsem írják elő ezt. Így a költségvetésből nyújtott bértámogatási rendszer túl bőkezű – vonják le a következtetést a tanulmány szerzői.

Kiket érinthet és kiket nem?

A kormány ezért most visszaterelné a munkaerőpiacra a rokkantnyugdíjasok jelentős részét: Matolcsy György múlt heti bejelentése szerint a segély vagy a korhatár alatti nyugdíj helyett az ellátásban részesülőknek munkát akarnak adni. Bár a terv részleteire még várni kell, Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes a múlt héten azt mondta, segíthetnek a közmunkaprogramok, például az árvizek és a belvizek is számos munkát adhatnak a rokkantnyugdíjas rendszerből kivezetett, illetve a munkaerőpiacon hátrányos helyzetben lévő munkavállalóknak. Hozzátette, hogy az átalakítások mellett uniós pénzeket is tudnak erre fordítani.

Ellátás típusaEllátásban részesülők létszáma (2010 december)Teljes ellátás havi átlaga (Ft - 2010 december)
Korbetöltött rokkantsági nyugdíj

384 086

84 926
Korhatár alatti rokkantsági nyugdíj

339 628

69 973

Rehabilitációs járadék

23 662

69 768

Egészségkárosodott személyek szociális járadékai

159 575

30 538

Rokkantsági járadék

32 244

33 431

Nyugdíjak, nyugdíjszerű ellátások mindösszesen (a táblázatban nem szereplő más ellátásokkal együtt)

2 925 449

84 429

Forrás: Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF)

Szakértők szerint a rokkantnyugdíjasok újbóli hadba fogása vélhetően nem vonatkozna a nyugdíjkorhatár feletti, „korbetöltött” rokkantsági nyugdíjban részesülőkre (ők valamivel több, mint 384 ezren voltak tavaly decemberben), inkább a korhatár alattiak közel 340 ezres csoportjára. Az elmúlt öt évben a korhatár alatti rokkantnyugdíjasok száma már így is több mint százezerrel csökkent, részben a korhatár átlépése, részben pedig az azóta életbe léptetett szigorítások, felülvizsgálatok eredményeképpen – mondta a hvg.hu-nak Adler Judit, a GKI Gazdaságkutató foglalkoztatáspolitikai kutatásvezetője, aki szerint ennek a csökkenésnek a további gyorsítása nem lenne indokolt.

A korhatár alattiak közül azokat, akiknek már csak hozzávetőleg öt évük van a nyugdíjkorhatárig, nem feltétlenül lehet majd ismét munkába állítani – véli a GKI Gazdaságkutató szakértője, aki szerint a korhatár alattiak jó része ráadásul alacsony iskolai végzettségű és nem a fiatalabb korcsoportokba tartozik, ez is ronthatja az elhelyezkedési lehetőségeket. Arról nem is beszélve, hogy a munkáltatók gyakran vonakodnak a megváltozott munkaképességűek alkalmazásától, mert alacsonyabb a teljesítményük és gyakrabban mennek betegszabadságra. Adler Judit szerint épp emiatt már az is nagyon jó eredménynek számítana, ha a korhatár alattiak 10 százalékát vissza tudnák terelni a munkaerőpiacra. Ez viszont a Népszabadság szerint a kormány terveiben szereplő százezres létszámmal szemben legfeljebb csak 34-35 ezer főt jelenthetne.

A kormány július 1‐ig megalkotja az új rokkanttá nyilvánítási rendszerre vonatkozó jogszabályokat, illetve létrehozza a rendszer működtetéséhez szükséges intézményeket, az év végéig pedig „méltányosan és elvszerűen” felülvizsgálják a korábbi minősítéseket is – olvasható az átalakításokról szóló menetrendben. Bár a rendszer jövőbeli felépítéséről és működéséről szintén nem hangzottak még el további részletek, a Hírszerző szerint a Fidesz-frakcó múlt hétfői ülésén annyi kiderült, hogy a jövőben megyei hivatalok fogják felülvizsgálni a rokkantnyugdíjasok minősítését.

A közmunka nem oldhat meg mindent

Szintén július 1-ig készíti el a kormány az új közmunkák kivitelezési terveit, és előkészítik a közmunkarendszer keretéül szolgáló új jogszabályokat is. A szakértők szerint kérdéses, milyen eredményt lehet elérni azzal, ha a munka világába visszavezetett egykori rokkantnyugdíjasokat közmunkaprogramokban alkalmazzák. „A közmunka kétélű fegyver, hiszen pénzbe kerül és ki is szoríthat más, nem támogatott munkalehetőségeket” – mondta a GKI Gazdaságkutató elemzője. Ugyanígy vélekednek legutóbbi jelentésükben a Policy Agenda elemzői is, akik szerint a közmunkák megszervezése átmenetileg megoldás, de kevés esély van arra, hogy ez érdemben és középtávon növelje a foglalkoztatottságot. A kutatások azt mutatják, hogy 10-15 százalék körül ragadnak meg a munkaerőpiacon a közmunkát végzők – olvasható a cég elemzésében.

Rokkantnyugdíjasok közmunkája: visszaállhatnak a sorba?
Fazekas István

A Policy Agenda szerint ha az állam azt vállalja, hogy legalább annyi pénzt ad a rokkantnyugdíjasoknak az elvégzett közmunka után, mint amennyi a jelenlegi ellátásuk, de a járulékokat is befizeti utána – hiszen bejelentett munkáról van szó –, akkor ez komoly többletteher a költségvetésnek. „Olyan kérdések is felmerülnek, hogy ki hány órát dolgozhat egy nap, hiszen az egészségkárosodásuk miatt akár lehetnek az orvos által elrendelt munkavégzési korlátok is” – olvasható az elemzésben. „Ebben az esetben kérdéses, hogy milyen elven finanszírozza a különféle betegséggel, és munkaképességgel rendelkezőket a költségvetés. A kormány által ismertetett tervek alapján továbbra sem látjuk, hogy ezzel az átalakítással valódi megtakarítást lehetne elérni e területen” – teszik hozzá.

A GKI kutatásvezetője szerint a rokkantnyugdíjasok újbóli munkába állításának egyik ideális útja az lehetne, ha a lehetőségekhez mérten a megváltozott munkaképességűek – például a fiatalabb korcsoportok, illetve a veleszületett egészségügyi problémákkal küzdő rokkantnyugdíjasok – minél hamarabb megfelelő oktatásban, átképzésben részesülhetnének.

Mindenesetre az emberek többsége – legalábbis a Nézőpont Intézet Matolcsy György március 1-jei bejelentése előtt készült közvélemény-kutatása szerint – úgy gondolja, szükségszerű lenne a rokkantnyugdíj-ellátás rendszerének felülvizsgálata (a munkanélküliek 69, a munkavállalók 66 és a nyugdíjasok 60 százaléka mondta ezt). A megkérdezettek 62 százaléka úgy vélte, a rokkantnyugdíjasok számottevő része nem jogosan veszi igénybe az ellátást.

Hirdetés
Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.