Bajnai és Gyurcsány is perel
Március 8-án lesz az első tárgyalása annak a pernek, amelyet Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnökök indítottak Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos ellen a Sukoró-ügy kapcsán.
A kétrendbeli rágalmazás címén szintén Budai Gyula ellen indított magánvádas büntetőeljárást a ráckevei bíróság megszüntette. Ennek oka, hogy a fideszes parlamenti képviselő mentelmi jogának felfüggesztése iránti – az Országgyűlés elnökéhez címzett – kérelemre nemleges válasz érkezett.
A Pest Megyei Bíróságon kezdődő per fő kérdése az lesz, hogy megsértette-e a volt miniszterelnökök jó hírnevét az alperes Budai Gyula, amikor egyebek mellett azt mondta egy tavaly nyári sajtótájékoztatón: dokumentumok igazolják, hogy Sukoró ügyében Bajnai és Gyurcsány is hamisan tanúskodott az ügyészség előtt.
A két politikus titkárságai tavaly augusztus 12-én közölték az MTI-vel, hogy Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc is beperelte az akkori miniszterelnöki megbízottat július 28-ai kijelentései miatt. A kétrendbeli rágalmazás miatti magánvádas büntetőeljárást a Ráckevei Városi Bíróságnál, a személyiségi jogi polgári peres eljárást a Pest Megyei Bíróságnál indították.
Budai Gyula a perek tárgyát képező sajtótájékoztatón egyebek mellett arról beszélt, hogy birtokába került több olyan angol nyelvű levél, amelyet Bajnai Gordonnak címzett egy izraeli befektető, illetve amelyet Bajnai Gordon és Veres János volt pénzügyminiszter írt az izraeli befektetőnek.
Hozzátette: a 2008. május 26-ai kormányülésről szóló dokumentum angol nyelvű változata is megtalálható a levelezésben, amelynek alapján állítható, hogy mind a két volt kormányfő "valótlan tartalmú, hamis tanúvallomást” tett az ügyészségi meghallgatásán. Mind a két volt miniszterelnöknek konkrét tudomása volt több olyan tényről, amely Sukoró ügyében döntő lehet - fűzte hozzá akkor Budai Gyula.
Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc titkárságai már aznap visszautasították a miniszterelnöki megbízott állításait. Bajnai Gordon titkársága azt is közölte az MTI-vel, hogy a volt kormányfő mindenben együttműködött az ügyészséggel, a hivatal minden kérdésére válaszolt és tanúvallomását nyilvánosságra is hozta.
A Központi Nyomozó Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt 2009 áprilisa óta folytat nyomozást egyes sukorói, illetve albertirsai és pilisi ingatlanok 2008. júliusban történt cseréjével összefüggésben. A gyanú szerint a magyar állam és egy magánszemély tulajdonában lévő földterületek cseréje következtében 1,3 milliárd forintos kár érheti az államot.