Szeged a legszabályosabban gazdálkodó városok egyike az alpolgármester szerint
Az alpolgármester közleménye szerint „a fideszes gazdasági tanácsnok sajnálatos módon továbbra sem érti az önkormányzat költségvetési gazdálkodását, az ÁSZ-jelentésében pedig minden bekezdésből csak az első mondatot olvassa el”.
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése szerint Szeged a legtörvényesebben és legszabályosabban gazdálkodó városok egyike – közölte Solymos László (MSZP) alpolgármester Póda Jenő (Fidesz) gazdasági tanácsnok az önkormányzat pénzügyi helyzetéről tartott csütörtöki sajtótájékoztatójára reagálva.
Az alpolgármester közleménye szerint „Póda Jenő sajnálatos módon továbbra sem érti az önkormányzat költségvetési gazdálkodását, az ÁSZ-jelentésében pedig minden bekezdésből csak az első mondatot olvassa el”. A számvevőszék megállapítása szerint a 2007-2010-es időszakban „a költségvetési egyensúly nem volt biztosított, mivel a tervezett költségvetési bevételek nem nyújtottak fedezetet a tervezett költségvetési kiadásokra. A büdzsék teljesítése során „a pénzügyi egyensúly fennállt, a keletkezett költségvetési bevételek fedezetet nyújtottak a kiadásokra, sőt pénzügyi többlet keletkezett” - áll Solymos László közleményében.
A magyarországi nagyvárosok közül arányaiban Szegeden az egyik legalacsonyabb a hitelállomány, és négy esztendeje nincs működési hiány a költségvetésben - tette hozzá. Solymos László közölte, hogy ha a Fidesz az egyensúly további javítása érdekében megszorításokat akar, várják a képviselők kiadáscsökkentő és bevételnövelő módosító javaslatait. Az utóbbi években azonban módosító javaslataik - éppen fordítva - kiadásokat növeltek vagy bevételt csökkentettek volna.
Póda Jenő gazdasági tanácsnok sajtótájékoztatóján kifejtette: a korábbi büdzsék előkészítése során jelentős nézetkülönbségek voltak az önkormányzat gazdálkodásával kapcsolatban a város vezetői és az akkori ellenzék között. Hozzátette, hogy az ÁSZ-jelentés most a Fidesz véleményét látszik igazolni.
A fideszes politikus a vizsgálat megállapításai közül kiemelte, hogy 2009-ben és 2010-ben a közgyűlés nem rendelkezett a költségvetési egyensúlyt javító intézkedésről, a város eladósodottsága az elmúlt négy évben fokozódott, az euróban jegyzett 2,5 milliárd forintos kötvénykibocsátás pedig a lehetséges kamat- és árfolyamváltozások miatt kockázatot jelent. Póda Jenő közölte: a következtetések levonására – álláspontja szerint a politikai és a jogi felelősség kérdése is felvetődik – lehetőséget teremt a közgyűlés február 25-ei ülése, amelyen az idei költségvetést is tárgyalják.