Népszabadság: Radnóti Sándor nyílt levele az MTA elnökének
Radnóti Sándor esztéta az MTA elnökének, Pálinkás Jószefnek címezett nyílt levele olvasható a mai Népszabadságban. Ebből idézünk.
Radnóti Sándor esztéta szerint több mint egy hónapja folyik a mértéktartónak nevezett "kormánypárti polgári napilapban" a hecckampány az Akadémia egyes tagjai, doktorai és más kutatók ellen. Mint írja, a "tényfeltárás" ismert adatokat tendenciózusan eltorzítva, összefüggéseiből kiragadva tüntet föl rossz színben tudósokat, s a másik felet nem hallgatja meg, a cáfolatokat nem közli, a beállítását alapvetően megkérdőjelező, más fórumokon nyilvánosságra hozott tényeket olvasói elől rejtegeti.
"Ön a külső és a tiszteleti tagok levelére írott válaszában azt állítja, hogy a hat meggyanúsított filozófiai pályázat közül egynek az esetében szabálytalanságot észlelt. Lehet, hogy tévesen ítélte meg a helyzetet – mindenesetre büntetőföljelentést nem tett. Ám e vélelmezett szabálytalanságon kívül mind ez idáig semmi másra nem derült fény" – olvasható a Népszabadság hasábjain. Majd folytatódik: "az elszámoltatási kormánybiztos három kutatócsoport pályázatát jelentette fel – nem tudjuk, miért. Egy televíziós interjújában ugyanis éppen Ön hívta föl a figyelmet arra, hogy vonatjegyek (és tegyem hozzá: hotelszámlák) hozzátartozhatnak egy tudományos pályázat költségeihez."
Radnóti leszögezi, a tiltakozás, amely hazai és nemzetközi hullámokat is vet, a tendenciózus rágalomhadjárat ellen indult. Levelében azt írja, kényszerítő erővel kell arra gondolnia, hogy nem a feltárni vélt szabálytalanságok indokolják a példátlan sajtókampányt. Véleménye szerint a Magyar Nemzet nem is volt képmutató: kezdettől világossá tette, hogy a „liberális” filozófusokat akarja kriminalizálni. "Ön a Magyar Tudományos Akadémia mintegy hatvan külső és tiszteleti tagjának tiltakozó levelére adott válaszában, noha nagy nyomatékkal hangsúlyozza az egyetlen vélelmezett szabálytalanság tényét, végül az ügy politikai vonatkozására is kitér, mégpedig velem kapcsolatban" – áll a nyílt levélben.
Az esztéta leszögezi, nem akarják kivonni magunkat semmiféle törvényes ellenőrzés alól, és senki sem gondolja közülük, hogy „a nemzetközileg beágyazott szakmai kapcsolati háló” bármilyen előjogot vagy kivételezettséget indokolhatna, ahogy arra az MTA elnöke – az írás szerint –, korábbi levelében erre kitér.
Az írás az MTA elnökének korábbi leveléből is idéz. „Ha egy tudós a politika területére lép, és durva politikai kijelentéseket tesz, a politikusoktól vagy a politikai újságíróktól az ő szabályaik szerint kimért választ fog kapni. Ha valaki a választ durvának találja, tudóstársai nem tudják megvédeni. Ha egy tudós nyilvánosan bejelenti, hogy »nem kíván egy levegőt szívni a miniszterelnökkel«, a sajtóban kritikát kaphat. Ilyenkor nem futhat az Akadémiához, hogy védje meg őt ettől a kritikától… Biztosíthatom Önöket, hogy a magyar tudósközösség tagjai kritikus gondolkodók és senki nem zaklatja őket ezért. Ha azonban kritikai gondolkodásuk politikai természetű, akkor pontosan ugyanolyan módon kezelik őket, mint bárki mást a politikai arénában. Filozófus kollégáik némelyike politikai küzdelmekbe kezdett, és most sebeiket nyalogatják.”
Radnóti Sándor válasza erre: "Ezzel a gondolatmenettel, tisztelt Elnök úr, elismeri azt, amit mindenki tud belföldön és külföldön egyaránt, hogy a hecckampánynak politikai oka van. Fontosabb annak tisztázása, hogy a közéleti – politikai – kritika kockázata ma szakmai hitelrontás és köztörvényes bűnökkel való megrágalmazás lehet" – zárul a levél.