2011. február. 15. 13:22 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 15. 13:19 Itthon

MSZP: a debreceni önkormányzat "fekete éve" lesz 2011

A debreceni önkormányzat "fekete évének" nevezte 2011-et Zsiros Zsolt helyi szocialista frakcióvezető, megyei pártelnök úgy fogalmazott: a központi normatíva csökkenése és az infláció hatása miatt csaknem egymilliárd forinttal kevesebb pénzből gazdálkodhat az idén a város.

Zsiros Zsolt kitért a város adósságállományára is, amely közlése szerint a 2010 eleji 21,6 milliárd forintról év végére 29 milliárdra nőtt. Mint mondta, ebben fontos szerepe volt az árfolyamveszteségnek is, ami részben a Fidesz-kormány gazdaságpolitikájának és Kósa Lajos fideszes polgármester tavaly nyári kijelentéseinek tulajdonható.

A szocialista politikus megítélése szerint volt mozgástere a központi kormányzatnak a "bezsebelt" magán-nyugdíjpénztári megtakarítások és a válságadók után, mégsem javult az önkormányzatok helyzete. A központi normatíva a 2010-es 17 milliárd után az idén 16,6 milliárd; több mint 200 milliót vonnak ki az oktatásból, a normatíva összege alacsonyabb továbbá a szociális juttatások csökkentése és a személyijövedelemadó-változások miatt.

Tóth József, az MSZP megyei alelnöke, Polgár város polgármestere szerint bizonytalanság jellemzi az önkormányzatokat, a kormánynak nincs egyértelmű programja az egyre inkább finanszírozhatatlanná váló rendszer átalakítására. 

Szerinte egy "lopakodó manőverezés" folyik az önkormányzati világban: az előző kormányzatok próbáltak egy finanszírozható, de értékeit megtartó modellt létrehozni a kötelezően létrehozandó kistérségekkel. Ez korábban a Fidesz ellenállásán elbukott, most azonban az látható, hogy "belátták, nincs más lehetőség, ezt kell csinálniuk, így más köntösben, járásoknak nevezve igyekeznek folytatni a korábban megkezdett utat" - fogalmazott Tóth József.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.