2011. február. 14. 16:59 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 14. 17:48 Itthon

Hitelesíttette a metrókocsik fékrendszerét az Alstom

Az Alstom a rendszert egy független francia vasúti vizsgálószervezettel, a Certiferrel vizsgáltatta be.

A budapesti 2-es és 4-es metró szerelvényeit gyártó Alstom hitelesíttette a 2-es metróvonalra szánt Metropolis szerelvények fékrendszerét. Az Alstom hétfői, MTI-hez eljuttatott közlése szerint a rendszert egy független francia vasúti vizsgálószervezettel, a Certiferrel vizsgáltatta be. Az eredmények szerint a Metropolis fékrendszere bizonyítottan megfelel az uniós és nemzetközi szabványoknak is. A vizsgálatot még a Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) másodfokú, a típusengedély kiadásának elutasító határozata után végezték el.

Gallatz Zoltán, az Alstom Transport ügyfélkapcsolati igazgatója az MTI-nek azt mondta: az NKH október 14-i közleménye szerint vitatható volt, hogy a metrókocsik fékrendszerének működése megfelel a vonatkozó európai szabvány követelményeinek. A hatóság ugyancsak kifogásolta, hogy az Alstom nem dokumentálta megfelelően a fékrendszer megfelelését az uniós szabályoknak. A Certiferrel elvégeztetett vizsgálattal az Alstom bizonyítani tudja, hogy a fékrendszer az uniós és a nemzetközi szabályoknak is megfelel - tette hozzá.

Hétfő délelőtt a Nemzeti Közlekedési Hatóság és az Alstom között per kezdődött volna a típusengedélyek kiadását elutasító határozat ellen, de a két fél közösen úgy döntött, hogy szüneteltessék az eljárást. Azért kérte ezt a francia gyártó, mert az ügy minél hamarabbi, tárgyalásos úton történő megoldása mellett elkötelezett.

Az NKH tavaly október 18-án utasította el a szerelvények végleges típusengedélyének kiadását, mert nem látta bizonyítottnak, hogy a Metropolis fékjei ugyanolyan biztonságosak lennének, mintha a magyar vasúti járműszabályzat szerint gyártották volna őket, ezért nem adták meg a derogációt (jogszabálytól való eltérést) a francia cégnek. Emiatt Kocsis István október 20-án bontotta fel a metrókocsik gyártására és leszállítására vonatkozó szerződést.

Az Alstommal 2006. május 30-án kötöttek szerződést a 2-es és 4-es metró szerelvényeinek gyártására és leszállítására. E szerint az Alstom 22 szerelvényt gyárt a 2-es metróra 150 millió euróért és 15+7 automata szerelvényt a négyes vonalra 114 millió euróért. A Fővárosi Önkormányzat tavaly június 3-i döntésének értelmében a BKV vezérigazgatójának meg kell szüntetnie az Alstom konzorciummal kötött szerződést, ha a gyártó július végéig nem tudja megszerezni a végleges típusengedélyt a 2-es vonalra szánt szerelvényekre. 

A BKV a gyártónak már átutalt ötven százalék előleget, mintegy 30 milliárd forintot, miközben az Alstom csak tízszázalékos kötbérköveteléssel élhetett. Az előlegre, illetve a jó teljesítésre vonatkozó bankgaranciát a BKV már lehívta, és bejelentette kötbérigényét. Ehhez azonban a BKV nem fér hozzá, mivel a nanterre-i bíróság határozatában megtiltotta a bankgarancia lehívását. 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?