2011. február. 07. 16:29 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. február. 07. 16:33 Itthon

"Ez egy tipikus Orbán-beszéd volt"

Elsősorban a Fidesz szavazótáborához szólt Orbán Viktor kormányfő tizenharmadik évértékelő beszédében, melyben világossá tette: a kormány az aktívakra építi politikáját. A beszéd kommentálására Juhász Attilát, a Political Capital elemzőjét kértük fel.

 Csalódniuk kellett azoknak, akik azt várták ettől a beszédtől, hogy Orbán Viktor majd a következő időszak nagyobb kihívásairól, az alkotmányozásról és a strukturális reformokról beszél és konkrétumokat mond, de ennek a beszédnek nem is ez volt a funkciója – mondta a hvg.hu-nak Juhász Attila. Az elemző szerint ez a beszéd mindenekelőtt a Fidesz saját tábornak szólt, ezt a tábort akarta orientálni. Igaz, a főbb üzenetei így is mindenkihez eljutnak, mert a beszédet – azzal, hogy már hagyományossá vált - elképesztő médiafigyelem övezi.

Három fő üzenete volt az évértékelő beszédnek Juhász Attila szerint. Az egyik, hogy Orbán Viktor nem kívánta  a kormányzat eddigi szakaszát már befejezett sikerként felmutatni, hanem végig az erőfeszítést hangsúlyozta és azt, hogy az ő értelmezése szerint egy nagyon rossz helyzetből kellett indulnia a kormánynak.

A beszéd másik fontos üzenete volt annak hangsúlyozása, hogy társadalompolitikai értelemben a kormány az aktívakra épít, a munkavállalást és a munkahelyteremtést részesíti előnyben az inaktivitással szemben. „Ez a legtöbbet hangsúlyozott üzenete volt a beszédnek. A reformtervekből eddig kiszivárgott intézkedések (például a munkanélküli-segély csökkentése, a rokkantnyugdíjak felülvizsgálata) is ezt a célt szolgálják” – mondta az elemző. Juhász szerint a politikát figyelő közönség és a Fidesz szavazóbázisa számára ez egy pozitív üzenet, noha lesznek olyan társadalmi csoportok majd, amelyeket ezek hátrányosan érintenek majd. „A kormány a munkahelyteremtést nevezi a legfőbb céljának, így a sikere is azon múlik majd, hogy megvalósítja-e ezt a célkitűzését. Ha nem sikerül megvalósítani, az politikailag is bukáshoz vezethet” – fogalmazott az elemző.

Orbán Viktor évet értékel. A sajátjaihoz szólt
Túry Gergely

Juhász szerint nem mellékes az sem, hogy erre a beszédre is jellemző volt az a nagyon erőteljes nemzeti retorika, amely minden egyes országértékelő beszédet jellemezte eddig. „Ezzel a kormány a saját céljait igyekszik nehezen vitathatóvá tenni politikai ellenfelei számára, hiszen így az ellenfelek benne ragadnak abban a szerepben, hogy a nemzet ellen akarnak politizálni” – mutatott rá Juhász Attila. Hangsúlyozta: jelenleg a kormány legnagyobb korlátját a külföld jelenti, ezért is fontos a nemzeti retorika a beszédben. „Külföldi politikusok és intézmények rendszeresen fogalmaznak meg kritikát, ezért fenn kell tartani azt a képet, hogy velük szemben a kormány a nemzeti érdekeket védi” - mondta. Ráadásul a nemzeti retorika azért is fontos, hogy ne hagyjon a Jobbiknak teret, s elvegye a szélsőjobboldali párt témáját, önmeghatározását.

Juhász Attila rámutatott: az elszámoltatás egy rövid, szinte vicceskedő mondat erejéig jelent csak meg a beszédben. A politikai ellenfelekkel pedig - azon túl, hogy sötétre festette az örökséget - nem foglalkozott Orbán Viktor. „Ez azt a célt szolgálja, hogy a kormányfő nem emeli meg az ellenzéki pártok jelentőségét, amely szervezetek nem tudnak alternatívát felmutatni a jelenlegi helyzetben. Ha nem beszél róluk, akkor azt a képet erősíti, hogy nincs ellenzék és a kormány legnagyobb ellenfele a gazdasági és társadalmi helyzet, nehézségek” – mondta az elemző.

Az évértékelő közvetítésének archívumát itt nézhetik meg!

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.