Sok településnek az Új Széchenyi Terv a kitörési lehetőség
A Közép-Dunántúli Operatív Program keretében hat pályázati kiírás jelenik meg a jövő hónapban, s ad lehetőséget a turisztikai szolgáltatások fejlesztésére, a TDM szervezetek létrehozására, a rehabilitációs szolgáltatások javítására, a vállalkozások együttműködésének támogatására, a 4-5 számjegyű utak, kerékpárutak fejlesztésére - hangzott el az Új Széchenyi Tervet ismertető pénteki székesfehérvári fórumon.
A Városházán tartott rendezvényen kétszáznál többen vettek részt, igazolva, a terv iránti felfokozott érdeklődést. A pályázati rendszer egyszerűsítéséről, változásairól, az Új Széchenyi Terv adta lehetőségekről a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) vezetői - köztük Petykó Zoltán elnök és Lehner Lóránt integrációs elnökhelyettes - tájékoztatta az érdeklődőket.
A Fejér megyei vállalkozások számára kiemelt lehetőséget jelentenek a turizmus fejlesztését szolgáló pályázatok, s az, hogy kistérségi szinten is megalakulhatnak a turisztikai desztinációs menedzsmentek - mondta a fórumot követően Vargha Tamás (Fidesz), a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke. A terv továbbá finanszírozási lehetőséget ad a kis-és középvállalkozásoknak a termelés fejlesztésére, s termékeik, illetve terményeik piacának bővítésére is - tette hozzá. Rámutatott:, ez azért fontos, mert a térség vállalkozásai szeretnék elérni, hogy kialakuljon az úgynevezett "Fejér termékek" köre, s ezek megfelelő piachoz is jussanak - fogalmazott Vargha Tamás (Fidesz).
Székesfehérvárnak olyan pályázatokon szabad és kell elindulnia, amelyek a város fenntartható fejlődését szolgálják, a gazdaságélénkítést, fejlesztést segítik. Ilyen lehetőséget kínál a turisztikai szolgáltatások fejlesztése - mondta az MTI-nek Cser-Palkovics András (Fidesz), a fórumnak otthont adó megyeszékhely polgármestere. Hozzátette: az Új Széchenyi terv pályázatai között megkeresik azokat is, amelyek forrásokat, lehetőséget adnak az oktatási-és kulturális intézményrendszer fejlesztésére, korszerűsítésére.
Radetzky Jenő, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a fórumot követően úgy fogalmazott, az Új Széchenyi terv több, mint a pályázati források elosztása, "olyan komplett gazdaságpolitika, amely segíti visszaállítani a magyar gazdaság versenyképességét." Petykó Zoltán az MTI érdeklődésére elmondta, eddig valamennyi fórum "telt házzal" zajlott. A legtöbb érdeklődő a mezőgazdasággal, a mezőgazdasági termékek feldolgozásával, a feldolgozóipari cégek támogatásával a megújuló energia kérdéseivel, a panelprogrammal tett fel kérdéseket a rendezvényeken.
Az Új Széchenyi Terv gazdasági alapokat, pályázati lehetőségeket ad, segítve azt, hogy az elinduló vállalkozás célhoz is érjen, s eközben a vállalkozó ne szerezzen keserű tapasztalatokat - mondta a NFÜ elnöke.