Tavasszal kezdődhet az évek óta késő csatornázás Nyíregyházán
Jó esetben márciusban írhatnak ki új kivitelezői pályázatot az Európai Unió által támogatott, 13 milliárd forint értékű nyíregyházi szennyvízberuházás megvalósítására - közölte Vadnay Ákos, a fejlesztésben részt vevő Nyírségvíz Zrt. főmérnöke pénteken sajtótájékoztatón a nyírségi nagyvárosban.
A korábbi pályázat elbírálása miatt egymással is perben álló cégekkel ugyanis előbb egyezségre kell jutni a pervisszavonásról, s ha az február végéig sikerül, akkor márciusban megjelenhet az új kiírás - mondta a projektgazda társaság műszaki vezetője. Hozzátette: "ha nem lesz további marakodás a kivitelező cégek között az építkezési jog megszerzéséért, akkor indulhat a beruházás megvalósítása, amelynek befejezési határideje 2012. december 31".
Vadnay Ákos elmondta: a Nyíregyházán, Nyírpazonyban, Kálmánházán és Kótajban szinte százszázalékos csatornázottságot lehetővé tevő beruházás előkészítése még 2003-ban kezdődött. Az európai uniós és a magyar hatósági eljárások rendkívül nagy időigénye és a közben többször is változó környezetvédelmi szabályok miatt öt év alatt jutottak el a támogatási szerződés megkötéséig.
Tájékoztatása szerint Brüsszel mintegy 10 milliárd forinttal támogatja a beruházást, a Nyírségvíz Zrt. 1,7 milliárd, míg a nyíregyházi önkormányzat 640 millió forint saját forrást ad a költségekhez. A kiépülő szennyvízhálózathoz csatlakozó 8300 lakos pedig csaknem egymilliárd forinttal járul hozzá a fejlesztéshez. A teljes összeg rendelkezésre áll, az építkezés megkezdése viszont a kivitelezésért versenyző cégek miatt 2008 óta húzódik. A közbeszerzési döntőbizottsági viták, majd bírósági perek miatt jelenleg sem lehet pontosan tudni, hogy mikor kezdődhet el az építkezés.
Az MTI-nek arra a kérdésére, hogy miért nem volt elég az eddigi nyolc év az előkészítésre, a főmérnök azt mondta: arra nem lehet felkészülni, hogy a pályázó kivitelező cégek "kicsinyes harcot vívnak" a munkáért, s arra sem, hogy a hatósági eljárások nagyon hosszú időt vesznek igénybe. Emellett az egyes beruházási helyszínek szomszédos ingatlantulajdonosaival is egyeztetni kellett, hozzájárulásukat kérve a fejlesztéshez.
Mint hozzátette, előfordult az is, hogy a tulajdonosváltások miatt 23 év után kényszerültek szorgalmi jogot kérni például egy tó körüli - ahová a tisztított szennyvíz kerülne - úgynevezett övcsatorna használatához. A projektgazda cég képviselője határozottan cáfolta, hogy veszélyben lenne, netán elveszne a 10 milliárdos uniós támogatás, ha a nyáron a legkésőbb nem kezdődne el az építkezés, tekintettel a jövő év végi határidőre.
Vadnay Ákos szerint a 2008-as szeptemberi szerződéskötés után 5 éven belül, 2013 szeptemberéig kell megvalósítani a beruházást, de - mivel az építkezésben részt vevő önkormányzat és a cég, sőt a partnerberuházó lakosok sem hibáztathatók a késedelmes kezdésért - a határidő akár további két évvel meghosszabbítható.