2011. február. 02. 11:17 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 02. 11:17 Itthon

Több mint 100 milliós kárt okozott a vörösiszap a konyhakertekben

A vörösiszap-katasztrófa sújtotta településeken a konyhakertekben keletkezett károkról és az elhullott haszonállatokról 304 jegyzőkönyvet vettek fel, az összesített kárösszeg meghaladja a 105 millió forintot – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF).

Kolontáron 57, Tüskeváron 10, Devecserben 189, és Somlóvásárhelyen 48 jegyzőkönyvet készítettek a konyhakertekben lévő ingóságokban keletkezett károkról.

A katasztrófavédelem közlése szerint szerdán folytatódhat a talajjavítás a szennyezett külterületeken, eddig 78 hektáron szórtak ki talajkondicionáló készítményt, s az anyagot 16 hektárnyi területen forgatták már a talajba.

Az ajkai timföldgyár területén kijelölt lerakóhelyre kedden 7580 köbméter szennyezett anyagot szállítottak.

A vörösiszap-szennyezés által érintett felszíni vizek minősége megfelelő, az ÁNTSZ adatai alapján az ivóvíz továbbra is biztonságosan fogyasztható.

Kedden egy új ház építésére, illetve öt használt ingatlan vásárlására kötöttek támogatási szerződést a jogi munkacsoport munkatársai.

A Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. Ajka melletti egyik iszaptározójának gátja tavaly október 4-én szakadt át. Mintegy egymillió köbméternyi vörösiszap ömlött ki, az áradás három települést - Devecser, Kolontár, Somlóvásárhely - öntött el. A katasztrófa következtében tízen vesztették életüket.

Hirdetés
hvg360 Somfai Dávid 2025. május. 02. 10:30

Blackout után: az évek óta veszélyhelyzetekre hivatkozó kormány épp a valódi veszélyhelyzet kockázatát neveti ki

Nemrég még bírálta a Fidesz az Európai Bizottságot, amely válsághelyzetekre igyekezett felkészíteni az uniós polgárokat. Pedig a nagy ibériai áramszünet megmutatta, milyen fontos készülni a kritikus helyzetekre. Közben itthon nem könnyű hivatalos tájékoztatáshoz jutni arról, hogy mi a teendő hasonló esetben. Pedig sok múlik a lakosság felkészültségén, mondta Vasárus Gábor, aki régóta foglalkozik a klímaváltozással összefüggő katasztrófahelyzetekre való felkészüléssel.