2011. február. 02. 16:38 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 02. 16:37 Itthon

Nem lehet betemetni a somogybabodi árkot

Szakértők két hónapot kértek annak eldöntésére, hogy milyen módszert javasolnak a somogybabodi négyszáz méteres eróziós árok problémájának megoldására; a költségek a több százmillió forintot is elérhetik.

Juhász Tibor kormánymegbízott katasztrófavédőkkel és szakértőkkel járta be szerdán a somogybabodi eróziós árkot - amely a tavaly nyári keletkezése óta tovább nőtt -, hogy a helyi önkormányzatnak segítve megoldást keressenek. Juhász Tibor a bejárást követő tájékoztatón elmondta, jelenleg lakóépületet nem veszélyeztet a település egyik utcájának végében kialakult óriási árok, de a közelben lakók nyugtalansága érthető. A kormánymegbízott arra kérte a katasztrófavédőket, hogy minél előbb találjanak geológiai, talajvédelmi, vízgazdálkodási szakértői véleményekkel alátámasztott megoldást a helyzet kezelésére.

Heizler György, a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője elmondta, öt jelentősebb árokbemaródás alakult ki Észak-Somogy térségében a tavalyi extrém csapadékos időjárás következtében. Ezek főként mezőgazdasági területeket érintenek. Az andocsi eróziós árok a legnagyobb, a somogybabodi - katasztrófaturistákat is vonzó - a legismertebb, mert a település szélén alakult ki. A belterület és külterület határán, egy domb oldalán lévő utca végétől nem messze keletkezett a 400 méter hosszú, 3-10 méter mély árok. A belőle eltűnt homokos lösztalajt a víz az alacsonyabb fekvésű területeken terítette szét.

A településen a tavaly nyár elején hirtelen lezúdult nagy mennyiségű eső miatt károsodtak utak, járdák, vízelvezető árkok is. A károk helyreállítására Somogybabod vis maior pályázatot nyújtott be, és 4,2 millió forintnyi támogatást nyert. Az eróziós árok problémáját az önkormányzat árok betemetésével kívánta megoldani, csaknem egymillió forintot már elköltve, egyelőre nem sok eredménnyel - mondta a katasztrófavédelmi igazgató. Heizler György kifejtette: a betemetéssel a probléma nem oldható meg, hiszen az árok körül lévő lejtős terület erózióvédelmet figyelembe nem vevő mezőgazdasági művelése, tagolása okozza a gondot, és emiatt nem képes megbirkózni a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadékkal. Az igazgató álláspontja szerint a több száz méter hosszú árkot nem szabad betemetni, de mivel a széle meredek, és így a további omlásveszély miatt életveszélyes, nem lehet ebben a formájában meghagyni, hanem az oldalfalán rézsűrendszert kell kialakítani.

Hirdetés
Címkék