2011. február. 02. 18:37 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 02. 18:34 Itthon

"A választások során nem az iskoláink bezárására adtuk felhatalmazásunkat"

Két iskola tervezett bezárása miatt szerveznek tüntetést Salgótarjánban csütörtökre, a tiltakozók a városháza elé vonulnak majd, és petíciót akarnak átadni. A város fideszes polgármestere szerdán azt mondta: tudomásul kell venni, hogy nem lehet éveken keresztül a szükségesnél sokkal nagyobb intézményhálózatot működtetni, a tagiskolák 50-60 százalékos kihasználtsággal működnek.

Az MTI birtokában lévő petíciót az Összefogás a Salgótarjáni II. Rákóczi Ferenc Tagiskoláért Civil Mozgalom jegyzi, de a városban elterjedt hírek szerint bezárják a baglyasaljai Bóna Kovács Károly Tagiskolát is. A petíció megszövegezői azt kérik a polgármestertől és a képviselőktől, hogy ne hozzanak lehetetlen helyzetbe több száz embert "előkészítetlen, meggondolatlan döntésükkel". Kérik továbbá, hogy az ilyen döntéseket előzze meg széleskörű vita és egyeztetés. 

A civilek azt írták, hogy egyeztetést akarnak, nem pedig "nem volt más lehetőség" és a "költségvetés miatt szükséges" szlogenekkel indokolt kész tényeket. Úgy fogalmaztak: "a választások során nem az iskoláink bezárására adtuk felhatalmazásunkat, hanem egy jelentős gazdasági fellendülést és számos új munkahelyet ígérő programra".

Az iskolabezárásokról Salgótarján közgyűlése még nem hozott döntést. A testület február 17-én ülésezik legközelebb, akkor fogadják el a város idei költségvetését. Székyné Sztrémi Melinda, Salgótarján fideszes polgármestere elmondta: olyan tervet tesznek a közgyűlés elé, amely a Rákóczi és a Bóna tagiskolák épületének a rendszerből való kivonásáról szól. Hozzátette, hogy eddig is volt integráció az alapképzésben, de az épületek megmaradtak, így egy-egy tagiskola 50-60 százalékos kihasználtsággal működik.

A polgármester közlése szerint az alapfokú oktatásban ebben a tanévben 816 üres férőhely van, az úgynevezett gördülő tervezés pedig azt mutatja, hogy a 2016/2017-es tanévig további 331 gyermekkel lesz kevesebb a rendszerben. Úgy fogalmazott: tudomásul kell venni, hogy ha csökken a gyermeklétszám, csökken a lakosságszám, akkor nem lehet a szükségesnél sokkal nagyobb intézményhálózatot működtetni éveken keresztül. Székyné Sztrémi Melinda hangsúlyozta: egyelőre nem született meg a döntés, bízik abban, hogy az emberek másként fognak gondolkodni, ha megismerik a háttér-információkat, a tényeket.

Hirdetés