Földrengés: íme a hazai építkezési szabályok
A Bautrend áttekintette a hazai építési szabályozást a szombat esti földrengés kapcsán.
Mint arról beszámoltunk: január 29-én este Oroszlány közeli epicentrummal a Richter-skála szerinti 4,7-es földrengés volt hazánkban. Hasonló méretű utoljára 1985-ben Berhidán történt. Ennek kapcsán a Bautrend áttekintette a hazai építkezési szabályozást.
2010. április 1-jétől Magyarországon a különféle tartószerkezeteket az Eurocode 8 előírásai szerint kell az esetleges földrengések hatásaival szemben méretezni. Ez egyrészt előrelépés a korábbi évek e területre jellemző bizonytalanságához képest, másrészt pedig különféle aggályokat is felvet. Habár a közvélemény azt tartja, hogy a Kárpát-medencében nincs földrengésveszély, ennek ellenére kisebb földrengések alkalmanként okozhatnak nagyobb károkat.
A legújabb geofizikai kutatások szerint – szemben a korábban gondoltakkal – hazánk szeizmicitása egyáltalán nem elhanyagolható. A mérések szerint napjainkban Magyarországon évente 100–150 kisebb rengés fordul elő. Ebből a lakosság mintegy 5-10 rengést észlel közülük néhány rengés okozhat kisebb anyagi károkat is.
Az Eurocode-8 a különféle tartószerkezeteket úgymond teherbírásra és használhatóságra méretezi. Az előbbi azt jelenti, hogy „az épület nem dőlhet össze (de károsodhat) egy olyan földrengés hatására, amelynek túllépési valószínűsége 50 év alatt 10 százalék” (vagy 475 év visszatérési periódus). Az utóbbi azt jelenti, hogy „az épület nem károsodhat jelentősen egy olyan földrengés hatására, amelynek túllépési valószínűsége 10 év alatt 10 százalék’ (ez 95 év visszatérési periódusnak felel meg).
Az új szabvány a méretezés alapjául szolgáló mértékadó talajgyorsulásokat az előző kockázati szintek szerint határozza meg, és osztja szeizmicitási zónákba Magyarország megyéit. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a kevésbé veszélyeztetettebb területeken lehet egyszerűsített méretezési módszereket alkalmazni, amíg a mérsékelt szeizmicitású helyeken nem. A méretezési elvek mellett a szabvány olyan tervezési elveket is ajánl, amelyek növelik az épületek biztonságát a „moderált” szeizmicitású zónákban.