2011. január. 28. 22:05 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 30. 20:41 Itthon

"Abszurd a vád" - az MTA igazgatója a filozófus-ügyről

A német filozófusok egy olyan levél alapján fogalmazták meg álláspontjukat, melyet Tengelyi László németországi professzor juttatott el hozzájuk - állítja Boros János, a Magyar Tudományos Akadémiai (MTA) filozófiai kutatóintézetének igazgatója.

"Abszurd és teljes mértékben visszautasítom a filozófiaellenesség vádját és azt, hogy olyanok cinkosa lennék, akik támadják a filozófusokat" - nyilatkozta az MTI-nek pénteken Boros János, az MTA intézetigazgatója. Az intézet igazgatója szerint a németországban élő Tengelyi László nyílt levelet fogalmazott meg a Német Filozófiai Társasághoz és Jürgen Habermas, a társág tiszteletbeli tagja és Julian Nida-Rümelin, a társaság elnöke ez alapján tette meg nyilatkozatát.

"Tengelyi levelében több olyan motívum szövődik össze, melyeknek a valóságban semmi közük egymáshoz" - közölte Boros János. Szerinte az MTA intézetigazgatójaként hozott döntéseit a németországi professzor összemosta a Heller Ágnes és a többi gyanúba keveredett filozófus ügyével és a médiatörvény körül kialakult felháborodással. A németországi filozófus téves megállapításaival őt negatív színben tüntette fel és belekeverte a filozófuspályázatokhoz kapcsolódó botrányokba is.

Boros János leszögezte: az MTA Filozófiai Kutatóintézete igazgatójaként hozott minősítési döntései sem a magyarországi politikai helyzettel sem "a Heller Ágnes nevével fémjelzett" jelenlegi eseményekkel nem állnak összefüggésben. Heller Ágnes és az említett legtöbb filozófus pedig nem munkatársa a MTA Filozófiai Kutatóintézetének - tette hozzá.

"Elfogadhatatlan és teljesen félrevezető, hogy összefüggésbe hoznak a hangoztatott vádakkal, ahogy ez Tengelyi László levelében olvasható" - közölte Boros János, hangsúlyozva, hogy a gyanúsításokat határozottan visszautasítja.

A Magyar Nemzet nemrég írt arról, hogy átfogó vizsgálatot indít Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos azoknak a több mint 400 millió forint közpénzt felemésztő filozófiai pályaműveknek az ügyében, amelyeknek "ellentmondásaira" a napilap cikksorozatban hívta fel a figyelmet.

A napilap több számában is foglalkozott a filozófuspályázatok ügyével. A lap közlése szerint hat pályamunkával összesen csaknem félmilliárd forinthoz jutott hozzá a Gyurcsány-kormány idején a Radnóti Sándor, Heller Ágnes, Vajda Mihály, Gábor György és Geréby György alkotta filozófusi kör. 

Hétfőn keltezett levelében Julian Nida-Rümelin, a Német Filozófiai társaság elnöke és Jürgen Habermas tiszteletbeli tag fejtette ki véleményét, mely szerint aggódnak magyar kollégáik politikai és szakmai sorsáért.

Levelükben az olvasható, hogy a hatalom által indított támadás öt projektvezető ellen irányul, akiknél állítólag szabálytalanságok merültek fel az EU által nyújtott támogatásokkal kapcsolatban. Az adminisztratív eljárást az egyik kormányközeli újság olyan becsületsértő kifejezésekkel illette, hogy az érintettek személyiségi jogukban érzik magukat megsértve - írta a két német filozófus.

A levélben egyúttal felhívással fordultak az Európai Bizottsághoz is, hogy a magyarországi médiatörvényt ne csak az aktuálissá vált jogi vizsgálatnak vessék alá, hanem egyidejűleg tárják fel a magyar kormány egyéb intézkedéseit, és egyúttal legyenek tekintettel a kritikus hangokat hallató tudományos kutatókra és értelmiségiekre is.

Hirdetés