2011. január. 20. 06:55 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 20. 05:25 Itthon

Gripen-akta: csak ügyészeknek

Ahhoz, hogy a magyar nyilvánosság is megismerje azokat az információkat, amelyeket a Gripen-beszerzések korrupciós szálait vizsgáló svéd akták tartalmaznak Magyarországgal kapcsolatban, a Legfőbb Ügyészség kezdeményezésére lenne szükség - írta a Népszabadság.

A Népszabadság emlékeztet, hogy a magyar vádhatóság korábbi vizsgálata során (amikor a Gyurcsány-kormány idején felállított Gripen-bizottság jelentése kapcsán vizsgálódott) nem talált bűncselekményre utaló nyomot. A Legfőbb Ügyészség szóvivője a lap érdeklődésére most annyit mondott: az ügyben semmilyen új fejlemény, változás nem történt.

A Népszabadsággal a svéd ügyészség antikorrupciós főosztályának igazgatója, Gunnar Stetler közölte: a Gripen-nyomozás aktája a svéd jogszabályok értelmében titkosítás alatt áll. Hozzátette: a magyar kormány és egy LMP-s képviselő (Dorosz Dávid) kért ugyan információkat az aktával kapcsolatosan, de ő mindkét esetben megtagadta a közlést. Mint mondta, a nyomozati együttműködés csak hatóságok között lehetséges, így amennyiben a magyar ügyészség jogsegélyszolgálat keretében kér adatokat, meg fogja kapni. 

A svéd válaszra reagálva Jávor Benedek, az LMP frakcióvezető-helyettese a lapnak azt mondta: mindent elkövetnek, hogy nyílt információk begyűjtésére támaszkodva új vádhatósági eljárást kezdeményezzenek, ami már megnyitja a lehetőséget a jogsegély keretében való információcserére.

 

Hirdetés
Világ Németh András 2024. december. 23. 14:40

„Véres a kezetek” – fellázadt Szerbia

Ezúttal a diákok és az őket támogató felnőttek lázadtak fel Szerbiában. Az egyetemisták és a középiskolai felsős diákok hetek óta követelik, hogy a hatóságok <strong>büntessék meg</strong> a november elsejei, 15 halálos áldozattal járó újvidéki pályaudvaromlás valódi felelőseit , és ne a „kishalakkal” vitessék el a balhét.  A tiltakozó akció legnagyobb tüntetését vasárnap rendezték meg Belgrádban, és már nemcsak az újvidéki katasztrófa felelőseinek megbüntetését követelték, hanem az egész szerb kormány és az államfő, Alekszandar Vucsics lemondását is. A tüntetők mellett áll Novak Djokovic is.