Szellemi polgárháború dúl Magyarországon
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem Esztétika, valamint a Károli Gáspár Református Egyetem Szabadbölcsészet tanszékei közös állásfoglalást adtak közre a filozófusokat ért sajtótámadások ügyében.
A tanszékek vezetői közös állásfoglalásukban aggodalmukat és ellenérzésüket fejezték ki a jelentős filozófusokat, esztétákat, filozófiatörténészeket és ókortudósokat ért sajtótámadásokkal szemben.
A Pécsi Napilapban megjelent közlemény szerint elfogadhatatlan, ha a sajtó - a kormány által indított vizsgálatok kiszivárogtatott dokumentumai alapján - kampányszerűen céltáblának választ egyes személyeket és csoportokat. A nyilvános ítélkezés és félelemkeltés ráadásul azt megelőzően kezdődött, hogy a korábban kötött állami kötelezettségvállalások, szerződések átvizsgálása lezárult volna.
Ezt a gyakorlatot sem a demokratikus normákat többször is megsértő korábbi kormányzatok kétes ügyeivel, sem a mostani kormányzat hibásnak vélt döntéseivel kapcsolatban nem tartjuk elfogadhatónak - olvasható az állásfoglalásban.
A közlemény kitér az MTA Filozófiai Intézete körül kialakult vitára is; a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem Esztétika, valamint a Károli Gáspár Református Egyetem Szabadbölcsészet tanszékeinek vezetői szerint a feszültsétg sokat árt nemcsak a hazai filozófiai szakmának, de a demokratikus politikai kultúrának is.
Az állásfoglalásban megfogalmazott javaslatok szerint sürgősen orvosolni kell a pályázati és finanszírozási rendszerek hibáit. A meglévő visszásságok ellenére semmi nem indokolja a hazai szellemi életben uralkodó nyílt polgárháborús állapotot a közlemény aláírói szerint, akik felszólítanak a hazai szellemi eliten belüli kiegyezésre.