Csalás gyanúja a bödeházai választáson
A tömeges bejelentkezések miatt semmisítette meg a zalai Bödeháza vasárnapi polgármester-választásának eredményét a helyi választási bizottság, amely februárra tűzte ki az újbóli időközi voksolást - közölte a község körjegyzője csütörtökön. A rendőrség az ezzel kapcsolatban érkezett feljelentés kiegészítését rendelte el.
Salamon Róbert, a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője - a feljelentő megnevezése nélkül - közölte: az ügyben január 10-én bejelentés érkezett a lenti rendőrkapitányságra, amely azt hatáskör és illetékesség hiányában a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi osztályához tette át. A nyomozó hatóság január 11-én a feljelentés kiegészítését rendelte el.
Szép Zsuzsanna körjegyző vasárnap éjszaka közölte, hogy megsemmisítették az eredményt, mert az októberi önkormányzati választást követően jelentősen megnőtt a faluba bejelentkezettek száma. Ősszel még 47-en voltak a névjegyzékben, a múlt hét közepén 55-en, majd vasárnap már 84-en. A vasárnapi részvételi adatok szerint Büki László, az eddigi független polgármester 48, kihívója, a szintén független Káldi Lászlóné 29 szavazatot kapott. Miután a megsemmisítésről szóló határozat ellen fellebbezés nem érkezett, ezért az jogerőssé vált. A helyi választási bizottság az újbóli időközi választás időpontját február 6-ra tűzte ki.
A Bödeháza honlapján közzétett bizottsági határozatokból kiderül: a 38 bejelentkezett személy sem korábban nem élt, sem jelenleg nem lakik a településen. A tömeges bejelentkezés pedig sérti a választási eljárásról szóló törvényben foglaltak szerint a választás tisztaságának megóvását. Szép Zsuzsanna az MTI kérdésére, miszerint helytálló-e az az információ, hogy a vasárnap legtöbb szavazatot elnyert jelölt lakcímére 21-en jelentkeztek be, azt mondta: a névjegyzék nyilvános, az bárki által megtekinthető.
A település honlapján közzétett választási bizottsági határozatokból az is kiderül: a körjegyzőnek ellenőriznie kell, hogy a Bödeházára tavaly október 3. után bejelentkezettek "a lakóhelyükként bejelentett ingatlant életvitelszerűen otthonukként használják-e, indokolt esetben a fiktiválási eljárást folytassa le".
A kérés indoklásában szerepel, hogy lakcímbejelentéskor a jegyzőnek nincs lehetősége arra, hogy a bejelentés célját vizsgálja, sem arra, hogy ellenőrizze, valóban életvitelszerűen ott tartózkodik a bejelentkezett állampolgár. Ha a bejelentett lakcím azonban nem valós, a jegyzőnek lehetősége van a lakcím törlésére hatósági eljárás keretében, ez az úgynevezett "fiktiválás". "Ha a jegyző a bejelentkezés elfogadása után állapítja meg, hogy a bejelentett lakcím nem valós, megállapítja a lakcím érvénytelenségét, és a döntés jogerőre emelkedését követően az érvénytelen lakcímadatot a nyilvántartásban fiktív jelzéssel szerepelteti mindaddig, amíg a polgár a valós lakcímét be nem jelenti" - olvasható a helyi választási bizottság határozatában.