2011. január. 13. 10:02 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. január. 13. 10:46 Itthon

Ítélet a Pataky Attila zálogházát is kifosztó bandának

Az elsőfokon kiszabott ítéletet hagyta jóvá csütörtökön a Fővárosi Ítélőtábla a zálogházi rablók perében, súlyos fegyházbüntetést mérve a banda tagjaira. Varga Lászlót 13, Gombos Lászlót 12, Horváth Szilárdot pedig 20 év szabadságvesztésre ítélték. A banda negyedik tagját, Farkas Róbertet, még ma is körözik, ám sokak szerint feleslegesen, mert már nem él.

A zálogházakra specializálódott társaság onnan kapta a nevét, hogy tagjai – Gombos László, Farkas Róbert, Horváth Szilárd és Varga László – 2000-ben és 2001-ben tizenöt fegyveres rablást követtek el zacik ellen, Scorpio típusú gépfegyverekkel és pisztolyokkal. Mindezt a fővárosban, valamint vidéki városokban: Gyöngyösön, Dunaújvárosban, Székesfehérváron, Karcagon, Debrecenben, Oroszlányban és Miskolcon. A rablások során több százmillió forintot és arany ékszereket zsákmányoltak - többek között az Edda frontemberének, Pataky Attilának egykori zálogházából.

Így tüntették el nyomaikat
A banda tagjai a fegyveres rablásokat parókában és álszakállban hajtották végre. A meneküléshez használt gépkocsikat borssal szórták be, hogy a szagokat semlegesítve a nyomkövető kutyák se vezethessék el az egyenruhásokat hozzájuk.

A 2001. augusztus 27-én elkövetett miskolci fegyveres támadás azonban nem hozott szerencsét a bandának. Menekülés közben ugyanis Lillafürednél tűzpárbajba keveredtek az őket üldöző rendőrökkel, s a csapat egyik tagját, Gombos Lászlót eltalálta egy lövedék. A férfit elfogták, ezért a banda szabadon lévő tagjai nem próbálkoztak újabb zálogház kirablásával.

Gombos után Horváth Szilárd volt az, aki a rendőrök kezére került, de nem az egyenruhások munkájának eredményeképpen. A 2002. május 9-én történt, nyolc halálos áldozatot követelő móri rablógyilkosság után a nyomozók Horváthot, valamint egyik társát, Farkas Róbertet hozták összefüggésbe a brutális bűntettel. Az országos felhívás hatására Horváth Szilárd inkább úgy döntött, hogy feladja magát, mégpedig a Kékfény stábja előtt egy alsónadrágban, hogy mindenki láthassa, nincs nála fegyver.

A férfi, miután a rendőrök hírbe hozták őt a móri bűncselekménnyel, de később mégsem őt, hanem Kaiser Edét és Hajdú Lászlót gyanúsították meg, pert indított az Országos Rendőr-főkapitányság ellen. Ezt 2005-ben jogerősen meg is nyerte, s a testületet félmillió forint kártérítésre ítélték. Horváth Szilárdot a zálogházi rablások mellett emberöléssel is megvádolták. A hatóság szerint ő lőtte le 2000 augusztusában a Római parti diszkó egyik biztonsági őrét, aki a kórházba szállítást követően életét vesztette.

Farkas Róbert, Varjú
police.hu

Farkas Róbertről máig nincs hír. A rendőrség honlapján még szerepel a körözött személyek listáján, de sokan úgy vélekednek, hogy már nem él. Az ellene kiadott elfogatóparancs egyébként még ma is érvényben van. Ezt a Nemzeti Nyomozó Iroda erősítette meg a hvg.hu-nak.

A negyedik zálogházi rabló, a 38 éves Varga László is ült előzetesben. A férfit azonban 2006-ban ki kellett engedni a börtönből, mivel úgy töltött bent három évet, hogy az ügyben nem született elsőfokú ítélet. Varga a rácsok mögött egy bűncselekményekkel vádolt rendőrrel ismerkedett össze, s miután mindketten szabadlábra kerültek, együtt követtek el egy pénzszállító autó elleni rablást 2006. augusztus 14-én a XII. kerületben, a MOM Parkban. Varga Lászlót az egyik biztonsági ember meglőtte, de még így is el tudott menekülni a helyszínről, s csak 2009-ben fogták el Pozsonyban. Társa Angliába szökött, lányok futtatásával próbált boldogulni, de elkapták és visszahozták Magyarországra.

Varga és társai a nyomozó hatóság szerint nem csak a MOM Parknál követett el fegyveres rablást. A csapatnak tulajdonítják azt a 2006. március 5-i támadást is, amelyet a III. kerületben, a Remetehegyi úton hajtottak végre, illetve egy Jász utcai óra és ékszer-nagykereskedés kipakolásával, illetve egy pénzszállító autó kifosztásával hozták őket összefüggésbe.

Elsőfokú ítélet: egy rablás egy ember számláján

A zálogházi rablások, a rendőrökkel kialakult tűzpárbaj és a Horváth Szilárd számlájára írt emberölési ügyben az elsőfokú ítéletet 2007. július 27-én hozta meg a Fővárosi Bíróság. A két előzetesben lévő vádlott közül Horváthot húsz év, Gombos Lászlót pedig nyolc év fegyházbüntetésre ítélték, de nem a fegyveres támadások miatt. Az ügyben eljárt Varga Zoltán bíró szerint ugyanis a nyomozó hatóság által beszerzett bizonyítékok nem támasztották alá, hogy a rablásokat ők hajtották végre. Csak egyet, az ominózus miskolci esetet látta a bíró bizonyítottnak, de azt is csak Gombos László vonatkozásában. Horváthot pedig a Római parti szórakozóhely biztonsági emberének megölésében mondta ki bűnösnek.

A Fővárosi Ítélőtábla 2008-ban új eljárás lefolytatását rendelte el, részben a tárgyalás során történt szabálysértések miatt, részben azért, mert úgy látta, hogy a zálogházakat igenis a vádlottak rabolták ki. A két évvel későbbi, új elsőfokú bírói döntés Horváth Szilárd büntetését húsz év fegyházban letöltendő szabadságvesztést fenntartotta. Gombost 12 év, az időközben Pozsonyból hazahozott Varga Lászlót pedig 13 év szabadságvesztésre ítélték. A Fővárosi Ítélőtábla bírói tanácsa csütörtökön ezt az elsőfokú ítéletet hagyta jóvá.

Hirdetés