Száz házat dózerolhatnak le Bárándon
Mintegy száz, többnyire lakatlan és elhanyagolt ház lebontása válhat szükségessé a Hajdú-Bihar megyei Bárándon, mert a belvíz súlyos károkat okozott szerkezetükben - közölte Györgyi Zoltán, a település jegyzője szerdán.
Az épületek legtöbbje lakatlan, tulajdonosaik - legtöbbször az egykori lakók örökösei - nem végezték el azok állagmegóvását, így az alapzat nélküli vályogházak közül több néhány héten belül magától is összedőlhet - mondta a jegyző. Az épületek falai átáztak, legtöbbjüket csak aránytalanul nagy ráfordítással lehetne biztonságossá tenni - mondta Györgyi Zoltán, hozzátéve, hogy ezekre az önkormányzat fog bontási engedélyt kérni, ha szükséges.
Bárándon továbbra is harmadfokú a belvízvédelmi készültség: 15 ember folyamatosan dolgozik az árkok ásásán és szélesítésén, folyik az átereszek kotrása és a szivattyúzás. A jegyző közlése szerint a védekezést segítette az, hogy nem volt nagyobb mennyiségű csapadék az elmúlt időszakban és az olvadás is lassú volt. Mint mondta, egy embert kellett kiköltöztetni a házából, mert annak szerkezete megrogyott és az átázott falak miatt biztonságosabbnak ítélték az ott lakó idős nő rokonoknál történő elhelyezését.
Az önkormányzatnál felkészültek az esetleges kitelepítésekre is: a fűthető piaccsarnokban és egyéb önkormányzati épületekben átmenetileg több ember elhelyezését, étkeztetését és tisztálkodását is biztosítani tudják.
Györgyi Zoltán azonban hangsúlyozta: ha nem romlik drasztikusan az időjárási helyzet, akkor senkinek nem kell tartania kitelepítéstől, az önkormányzat képes megelőzni a nagyobb bajt.
Bara Sándor, a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője az MTI-t szerdán arról tájékoztatta, hogy területükön nem nőtt az elöntött területek nagysága. A térségben továbbra is több mint 450 négyzetkilométer áll víz alatt, ennek a fele vetés és szántó. Készültséget tartanak fenn mind a 12 belvízvédelmi szakaszon, azok közül háromban a legmagasabb szintűt, harmadfokút - tette hozzá a szakember.