Médiatörvény: nem lehet a kormányon kiigazodni
Ellentmondásos nyilatkozatok láttak napvilágot az elmúlt napokban a kormányzat részéről arra vonatkozóan, hogy a kormány kész-e a belföldön és külföldön is sokat bírált médiatörvény megváltoztatására vagy sem. Az államfő nyitott a változtatásra, a kormányfő viszont világossá tette: ez szerinte diszkrimináció lenne az országgal szemben. A külügyminiszter szintén arra utalt, hogy lehetséges a változtatás, de a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár korábban ezt kizártnak tartotta. Szijjártó Péter mindeközben a nyugati sajtónak ment neki.
Ha nem felel meg a magyar médiatörvény a közös európai mércének, úgy „nyitottak vagyunk ennek átgondolásra” – közölte Schmitt Pál a Sándor-palotában, ahol pénteken a soros EU-elnökség kapcsán az országba érkezett külföldi újságírókat fogadta.
Az államfő nyilatkozata kissé ellentmond Orbán Viktor csütörtökön hangoztatott álláspontjának, miszerint a magyar médiatörvény kizárólag olyan jogi megoldásokat tartalmaz, amelyek szerepelnek más EU-s ország, illetve országok hasonló jogszabályában, illetve jogszabályaiban. Így – mondta a miniszterelnök –, ha bármilyen módon arra köteleznék Magyarországot, hogy változtassa meg a médiatörvényét vagy annak bizonyos passzusait, akkor az Európai Unió egyik legfontosabb értékét, a diszkriminációmentességet alapul véve az csak úgy történhetne meg, ha a hasonló passzusok megváltoztatására kérnék, köteleznék a többi olyan uniós tagországot is, amelynek a médiatörvényében a magyarhoz hasonló rendelkezések vannak.
Igaz, a kormányfő álláspontját szóvivője, Szijjártó Péter közölte, miután úgy ítélte meg, hogy korrigálni kell a Reuters tudósítása szerinti Orbán-nyilatkozatot. A Reuters szerint ugyanis Orbán azt mondta, ha az EU szükségesnek ítéli a médiatörvény megváltoztatását, akkor azt a magyar kormány elfogadja. Jóllehet Szijjártó „korrigált”, azt elismerte, hogy a Reuters által idézett mondat valóban elhangzott Orbán Viktor szájából, de a szóvivő szerint az csak egy kiragadott mondat, ami csak a fentiek tükrében teljes.
Szijjártó ráadásul csütörtök este a köztelevízióban a Reuters-t bírálta, mondván: a hírügynökség eljárása „nem volt korrekt”, mert szerinte a szövegkörnyezetből kiragadva idézte a kormányfőt. Ugyancsak a televízióban azt mondta: nem merült fel a médiatörvény módosításának szükségessége. (Szijjártó egyébként előszeretettel bírál külföldi sajtóorgánumokat: legutóbb a Hír Tv-vel közösen az Economistot vádolta meg azzal, hogy manipulált egy Orbán Viktorról készült fotót, de később kiderült, hogy a tekintélyes brit lap mindössze a szokásos színkorrekciót végezte el a képen.)
Ugyanakkor nemcsak Schmitt Pál pénteki nyilatkozata van ellentmondásban Orbán Viktor (Szijjártó Péter) csütörtöki kijelentésével. Martonyi János külügyminiszter szerdán – az AFP francia hírügynökség beszámolója szerint – arról tájékoztatta Budapesten a külföldi újságírókat, hogy egyelőre korai lenne megmondani, változtatnak-e a magyar hatóságok a vitatott médiatörvényen. Azonban hozzátette: „Várjuk meg az Európai Bizottság reagálását, aztán áttekintjük, miként orvosolható a helyzet. Figyelünk arra, hogy milyen megjegyzések, bírálatok hangoznak el, aztán ülhetünk le együtt, hogy átbeszéljünk mindent".
Kedden Kovács Zoltán, a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár pedig még arról beszélt, hogy a kormány a külföldi bírálatok ellenére sem fogja megváltoztatni a médiatörvényt.