Vizsgálatot indít Budai Gyula a BKV és az Alstom közötti szerződés ügyében
Vizsgálatot fog indítani az elszámoltatási kormánybiztos a BKV és a budapesti metrókocsik gyártója, az Alstom között megkötött szerződés ügyében. Budai Gyula ezt csütörtöki sajtótájékoztatóján jelentette be, ahol közölte: emellett tucatnyi újabb ügyben "gőzerővel folyik" a vizsgálat.
A kormánybiztos emlékeztetett: a BKV és az Alstom szerződésének vizsgálatára Tarlós István főpolgármester kérte fel, akivel 2011. január 3-án, hétfőn egyeztet majd az ügyben. "Jelen pillanatban a magyar állam több mint 30 milliárd forint bukása felé halad" - fogalmazott Budai Gyula.
Tarlós István december 22-én közölte: felveszik a kapcsolatot Budai Gyulával, hogy vizsgálja meg, a metrókocsik szállításáról 2006-ban megkötött szerződés mennyiben felel meg a város érdekeinek, mennyiben okozott vagy okozhatott kárt, az milyen mértékű, és van-e az ügynek felelőse.
A kormánybiztos emellett közölte: tucatnyi újabb ügyben "gőzerővel folyik" a vizsgálat. Ezek között van a Bakonyerdő Zrt. területén kialakított hatezer hektáros vadászterülettel kapcsolatos visszaélés, amelynek esetében - mint mondta - ismét Tátrai Miklósnak, a vagyonkezelő volt vezérigazgatójának neve vetődött fel.
A fideszes politikus listáján szerepel a más országokkal kötött segélyhitel-szerződések felülvizsgálata is. Ennek során a részt vevő gazdasági társaságokat világítják át - mondta, hozzáfűzve: úgy vélik, "az nagyon szép és nemes feladat", hogy a magyar állam nemzetközi szerződések alapján részt vesz segélyhitelprogramban, de szeretnék, ha ezeket a feladatokat magyar tulajdonú cégek bonyolítanák le. Korábban ugyanis - folytatta - többségében külföldi tulajdonrésszel bíró vállalatoknak jutott költségvetési forrás, amit "nem hagyhatunk".
Vizsgálódik Budai Gyula a Törökbálint körzetében épülő tükörhegyi lakóparkkal kapcsolatban és a taszári repülőtér hasznosításával, értékesítésével összefüggésben, valamint több mezőgazdasági ügyben is. Utóbbiak között említette az adonyi intervenciós raktárnak adott állami támogatást és a gabonaintervencióval kapcsolatos visszaéléseket. Szerepel az elszámoltatási kormánybiztos listáján Fapál László, a Honvédelmi Minisztérium volt közigazgatási államtitkára megbízási szerződésének a vizsgálata, a Coloplast nyírbátori beruházása kapcsán odaítélt 5,5 milliárd forintos állami támogatásnak, valamint a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal gépkocsi- és szoftvertenderének áttekintése.
Budai Gyula a tájékoztatón beszámolt a kormánybiztosság által már lezárt, "98 százalékában kifejezetten büntetőjogi konzekvenciákat tartalmazó" ügyek listájáról is. A 17 ügy között szerepel például - a sajtóértekezleten kiosztott táblázat szerint - a sukorói telekcsere, a moszkvai kereskedelmi képviselet értékesítése, a Magyar Televízió székházának eladása, a tanácsadói szerződések ügye, a fővárosi Hajógyári-szigetre tervezett Álomsziget-beruházás, a HospInvest Zrt.-vel kapcsolatos vizsgálat, valamint a sanghaji világkiállítás magyar pavilonjának, a bábolnai földeknek, az Omninvestnek és a Club Aligának az ügye. Becslése szerint több száz milliárd forintos kár érte az államot az elmúlt nyolc évben a vizsgált privatizációkkal kapcsolatban.
A kormánybiztos hangsúlyozta: az elszámoltatás nem személyekre célirányosan folyik, hanem konkrét ügyek mentén. "Természetesen ezekben az ügyekben az érintett személyeket minden esetben megneveztük, és ezután is meg fogjuk nevezni" - tette hozzá, kiemelve: az elszámoltatás akkor éri el a célját, ha a jogosulatlanul odaítélt és kifizetett állami támogatások visszakerülnek a költségvetésbe.