2010. december. 23. 11:26 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 23. 11:22 Itthon

Levelet írtak Schmitt Pálnak és Orbán Viktornak a közmédia üzemi tanácsai

Levélben fordultak az államfőhöz, a miniszterelnökhöz és a házelnökhöz a közmédia üzemi tanácsainak (ÜT) elnökei , mivel szerintük az átalakítással kapcsolatban nem kezdődött el a párbeszéd a szakmai, érdekképviseleti és érdekvédelmi szervezetekkel.

Az MTV, a Duna Televízió és az MTI üzemi tanácsainak elnökei szerint "az átalakítás még félúton sem jár", a várható folyamatokat nem gondolták végig, és azokba nem vonják be a szakmai, érdekképviseleti és érdekvédelmi szervezeteket, holott  - mint írják - "a jobbára csak a mi intézményeinkben megszerezhető szakmai tudás és tapasztalat" alighanem elengedhetetlen az átalakítás sikeréhez. Mint Kapuvári Gábor, az MTV, Mocsáry Zoltán, a Duna Televízió és Szekeres Katalin, az MTI ÜT-elnöke írják, az intézmények munkatársai "bizonytalanok, aggódnak a változások miatt, a sorsukat érintő, kötelezővé tett titkolózás nem segített növelni a bizalmukat". Az ÜT-elnökök nemcsak a közmédia 3300 dolgozójáért aggódnak, hanem azért a 15 millió "magyar ajkú nemzettársunkért" is, akiknek megítélésük szerint alanyi jogon jár a tisztességes és szerethető közszolgálati rádió, televízió, hírszolgáltatás - emelik ki.

A levélben figyelmeztetnek: az átalakítást "egy emberöltő alatt csak egyszer lehet végrehajtani - és egyszer lehet elrontani", a kapkodásnak "csak tévedés lehet a vége". Mint rámutatnak, ezért írtak levelet a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnökének, a Műsorszolgáltatás Támogató és Vagyonkezelő Alap vezérigazgatójának, illetve a Duna TV, az MTI és az MTV vezérigazgatóinak, amelyben azt kérték, hogy "ne rohanjunk, hagyjunk időt a folyamatoknak, az új rendszerre való átállásnak". A sikeres továbbfejlődés csak akkor lehetséges, ha a szakma képviselőit is bevonják a döntések előkészítésébe - jegyzik meg.

Az üzemi tanácsi elnökök emlékeztetnek: Orbán Viktor miniszterelnök 2010. februárban úgy nyilatkozott az MTV-ben: "A médiarendszeren belül minden mozdulatot ötször-hatszor meg kell gondolni! Tehát semmilyen kapkodásra, összevonásra, szétválasztásra, itt, legalábbis rövid távon, föltétlenül szükség - nincsen. (...) Azt javasolnám a következő kormánynak, hogy üljön le a médiumok képviselőivel, gondolja át az egész rendszert, kezdődjön egy megbeszélés, adjunk magunknak időt - ebben az ügyben a tatár nem hajt bennünket - ez lehet fél év, vagy egy év, és próbáljunk a médiavilág szereplőinek, vagy legalábbis fontosabb szereplőinek megegyezésével, vagy konzultációjának az alapján valami közös változást kialakítani!" A levélben az olvasható, hogy az ÜT-elnökök a nyilatkozattal teljes mértékben egyetértenek, de úgy látják, egyelőre nem ebben a szellemben folyik az átalakítás.

Megítélésük szerint a munkaügyi intézkedések elhalasztása nem hátráltatja a közmédiumok működésének átalakítását, hanem lehetőséget teremt a feladatok és tevékenységek körének pontos meghatározására, és ezt követheti a megfelelő eszköz- és feltételrendszer kialakítása. Részt akarnak venni az átalakításba - teszik hozzá -, segíteni szeretnének szakmai tapasztalataikkal, hogy egyúttal fel is készülhessenek a változásokra. Az aláírók hangsúlyozzák: ők is a jelenleginél sikeresebb közmédia kialakítására törekednek.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?