2010. december. 17. 06:38 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 17. 08:35 Itthon

Pálinkás is bírálja a felsőoktatási koncepciót

Az MTA elnöke szerint az új típusú bolognai képzési rendszerben csak ott szabad változtatásokat végrehajtani, ahol az egyértelműen károkat okozott.

Több ponton kifogásolja az új felsőoktatási törvény koncepcióját és a pedagógus-életpályamodellt a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. Az új típusú bolognai képzési rendszerben csak ott szabad változtatásokat végrehajtani, ahol az egyértelműen károkat okozott - mondta az elnök a Magyar Nemzetnek. Hozzátette: az alapelv azonban csak a bolognai képzési rendszer továbbfejlesztése lehet, nem a régi rendszer visszaállítása. Pálinkás József nem ért egyet az osztatlan tanárképzés kizárólagos visszaállításával. "Ennek csak a lehetőségét szabad megadni, de semmiképp nem kizárólagosság tenni, bizonyos szakpártok esetében ugyanis ez szinte kivitelezhetetéen" - véli Pálinkás.

Kifogásolta azt is, hogy a koncepció szerint csak 15 év gyakorlat után lehetne valakiből egyetemi docens, "márpedig a tehetséget, a tudást és a rátermettséget nem csak a pályán eltöltött évek határozzák meg". Hozzátette: a koncepció túl részletes szabályokat tartalmaz, amelyek még kidolgozásra szorulnak, ezért azt fogja javasolni, hogy csak a tervezet alapelveit tárgyalja a kormány.

Az MTA elnöke szerint a koncepció nincs teljes összhangban a pedagógus-életpályamodell tervezetével sem. Nem ért egyet a tanárképzés 5-ről 6 évre növelésével, amelynek az utolsó évében a fiatalok az iskolában gyakorlatozhatnának. Az életpályamodell ezután még két év gyakornokságot írna elő, amely után minősítő vizsgát kellene tenniük a tanártanoncoknak. Szerinte a tanári pályával kapcsolatos túl sok szigorítás oda vezethet, hogy szinte senki nem választja majd ezt a pályát.

Az életpályamodellről kiszivárgott bérkategóriák kapcsán kijelentette: ha a közoktatásban dolgozók bérét nagymértékben emelik, akkor azzal párhuzamosan a felsőoktatásban dolgozók bérét is hasonló mértékben kell növelni, máskülönben aránytalan helyzet alakul ki, és  feje tetejére áll a hierarchia. "Nagy kérdés azonban, hogy ekkora terhet mikor bír el a költségvetés" - tette hozzá. 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.