Tetőzés közelében jár a Tisza
A Tisza a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Tokajnál lassan árad, tetőzés közelében van. Szerdán még néhány centiméteres vízszintemelkedés előfordulhat - tudatta az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság árvízvédelmi osztályvezetője az MTI-t.
Csont Csaba elmondta: az igazgatóság működési területéhez tartozó Tisza szakaszon már Sarudig harmadfokú az árvízvédelmi készültség. Tokajnál a következő órákban tetőzik a folyó 850 centiméter körüli értékkel.
A folyó felső szakasza ütemesen apad. A vízállások a Vásárosnamény fölötti részen már készültségi szint alattiak. Záhonynál még elsőfok fölötti, Dombrádnál másodfok fölötti, a Tiszabercel alatti szakaszon pedig harmadfok fölöttiek a vízszintek. A Tisza szerdán hajnalban Tiszabercelnél tetőzött 805 centiméteres vízállással (harmadfok 800 centiméter). A szelvényben szerda délig 4 centiméteres apadást észleltek - ismertette a szakember. Hozzátette: Tiszapalkonyánál 740 centiméteres (harmadfok 650 centiméter), Tiszakeszinél 730 centiméter körüli tetőzési értékre számítanak pénteken. Kitért arra, hogy a Bodrog Felsőbereckinél lassan, de folyamatosan apad. A kedd délutáni és szerda reggel közötti időszakban a folyó Sárospatak térségében is tetőzött 687 centiméteres vízállással.
A Sajón kedd este megszüntették az elsőfokú készültségi szintet, a vízállások szerda reggel már a teljes folyószakaszon készültségi szint alattiak voltak. A torkolathoz közeli szakaszon a Tisza árhullámának visszaduzzasztó hatása miatt további vízszintemelkedés várható. A Bódva teljes hosszban folyamatosan apad, a Hernádon - szintén a teljes hazai szakaszán - készültségi szint alatti vízállásokat észleltek. Az alsó szakaszon továbbra is lassú apadásra kell számítani - ismertette a szakember. Beszámolt arról, hogy a Takta a Taktaföldvári szelvényben lassan apad. A kesznyéteni árvízkapu hétfő délután bezárt. Az árvízkapu mindkét oldalán további vízszintemelkedések várhatók.
Csont Csaba azt is közölte, hogy az elmúlt 24 órában a külföldi és a hazai vízgyűjtőkön jelentős mennyiségű csapadék nem esett. A csapadéktevékenység elsősorban a Felső-Tisza, a Szamos, illetve a Bodrog vízgyűjtő területén volt jellemző. A lehullott csapadék mennyisége 1-5 milliméter között változott. A hideg idő miatt a lehullott csapadékból felszíni vízbevétel nem keletkezett.
Az észak-magyarországi folyók vízgyűjtő területén jelenleg átlagosan 20-30 centiméter, helyenként 40-50 centiméternyi a hótakaró vastagsága. A hótakaró vízegyenértéke átlagosnak mondható. A hótakaró jelenleg körülbelül 50-60 milliméternyi csapadéknak megfelelő mennyiségű vizet tartalmaz - jegyezte meg.